Lidé vzpomínali na události ze srpna 1968

Česká republika si v neděli připomněla výročí událostí z 21. srpna 1968. Od vpádu vojsk někdejší Varšavské smlouvy do Československa uplynulo přesně 37 let. Politici a pamětníci na události z roku 1968 vzpomínali například také před budovou Českého rozhlasu v Praze, kde se odehrávaly nejtvrdší střety mezi okupačními vojáky a obyvateli hlavního města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktéři pietního shromáždění položili věnce pod desku se jmény 15 lidí, kteří u rozhlasu zahynuli. Kromě politiků se účastnilo také několik desítek pamětníků, mezi nimi například televizní moderátorka z osmašedesátého roku Kamila Moučková či hudebník Michal Prokop.

Místopředseda Senátu Petr Pithart připomněl, že okupanti hledali ze všeho nejdříve rozhlas, televizi a redakce novin, nikoliv kasárna nebo arzenály zbraní. "Moskevský komunismus tím před celým světem definitivně přiznal, čeho se nejvíce bojí. Nikoliv údajných ozbrojených kontrarevolucionářů, ale svobodných lidí s mikrofonem, kamerou a psacím strojem," řekl Pithart.

Podle generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka je každoroční vzpomínka na srpnové dění velmi důležitá: "Na špatné se rádo zapomíná, a to je přirozené. Ale poučení z roku 68 je pro nás i dneska aktuální. Víte, ony se odehrály věci, které pokud se zapomenou, tak by se mohly opakovat - to by bylo zlé. A současně se také objevily krásné věci, hlavně lidé se dali dohromady, a i to je dneska potřeba."

Pražský primátor Pavel Bém řekl, že události ze srpna 1968 nesmí být odpuštěny, protože odpuštění často vede k zapomnění. "Mnohé hříchy otců a generací minulých by zapomenuty být neměly. Nemožnost některé věci z minulosti odpustit však neznamená nenávist či nemožnost spolupráce či partnerství," prohlásil Bém.

Podle prezidenta Václava Klause je komunismus nereformovatelný

Prezident Václav Klaus symbolicky 21. srpna otevřel v Brně výstavu nazvanou 1968, 1969. Expozice v Křížové chodbě Nové radnice mapuje na unikátních archívních materiálech srpnové události těchto let. Prezident v Brně řekl:

"Socialismus s lidskou tváří musel skončit tak, jak skončil, i když mnozí doufali v opak. Heroizace, ale ani bagatelizace žen a mužů tehdejšího tak zvaného obrodného procesu není na místě. Pouze se prakticky prokázalo a před celým světem demonstrovalo, co mnohým z nás bylo zřejmé i bez toho - že je komunistický režim nereformovatelný."

Na události 21. srpna 1968 si podle svých slov každoročně vzpomene také premiér Jiří Paroubek, který ve stejný den slaví své narozeniny. "Vždycky si vzpomenu i na to, co následovalo v dalších dnech, když jsem byl v Praze. Můj otec byl tehdy v Praze jak u rozhlasu, tak na Václavském náměstí, takže mně velmi podrobně vyprávěl, co se tam dělo, i kolik lidí obětovalo život."

Invaze vojsk Varšavské smlouvy si mezi československými občany vyžádala několik desítek mrtvých a stovky raněných. Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zemřelo od 21. srpna do 3. září 1968 při demonstracích proti obsazení Československa 72 lidí.

Pamětníci nezapomínají

Nejostřejší střety občanů s okupanty se před 37 lety odehrály před budovou rozhlasu na Vinohradské třídě. Tehdejší rozhlasový zaměstnanec Jiří Soukup popisuje sovětský útok takto:

"Najednou se nám rozsypalo sklo nad hlavami. Z nějakého pancéřáku nebo tanku venku nám rozstříleli okna. My jsme hned padli na kolena a v té době už běželi po schodech nahoru sovětští vojáci se samopaly a kulomety, nesli dokonce na střechu něco jako pancerfaust a kulomet."

Žádný okupant se za tyto činy nikdy nedostal před československý soud. Potrestán byl pouze jeden polský voják. Za to, že v Jičíně zastřelil dva lidi byl doma odsouzen k trestu smrti.

Bývalý prezident Polska se omluvil

Bývalý komunistický prezident Vojciech Jaruzelski se omluvil za srpnovou okupaci v roce 1968. Tehdy totiž jako ministr obrany podepsal rozkaz, který velil polské armádě vstoupit na území Československa spolu s jednotkami dalších států Varšavské smlouvy.

"Jsme si samozřejmě vědom špatnosti toho rozhodnutí a mrzí mě to, bolí mě to. Vím, že očekáváte, že řeknu: Omlouvám se. Jsem schopen to ještě jednou říct, to podtrhnout," zaznělo dnes od Jaruzelskeho v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Marek Janáč, Naďa Bělovská, Marián Vojtek, Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme