Lidé z Cejle na Jihlavsku jasně odmítli úložiště jaderného odpadu

Obyvatelé Cejle na Jihlavsku odmítli stavbu trvalého úložiště jaderných odpadů v lokalitě Rohozná. Včerejšího referenda se zúčastnilo 238 voličů a většina z nich hlasovala proti. Také ostatní vesnice se už v minulosti vyslovili proti stavbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČEZ

S myšlenkou na vybudování úložiště souhlasilo v Cejli jen 38 lidí, dalších 14 hlasů bylo neplatných. Celkem má obec 347 voličů. Naposledy řekli ne také lidé ve Dvorcích a v Hubenově.

O umístění skladu vyhořelého paliva z elektráren se uvažuje v blízké Rohozné. Jasno ale ještě nemají ani geologové. Stavbě hlubinného úložiště totiž musí předcházet podrobný geologický průzkum, a ten byl v Rohozné dočasně zastaven.

Palivo se momentálně skladuje přímo v jaderných elektrárnách. Místo pro trvalé úložiště by mělo být vybráno do roku 2025. Jihlavsko přitom není jedinou uvažovanou lokalitou na Vysočině. Už před několika lety dala najevo odmítavý postoj drtivá většina obyvatel obcí v okolí Budišova na Třebíčsku.

Lidé na Jihlavsku se obávají, že z možných lokalit pro úložiště by právě tak v Rohozné mohla vyhovovat nejvíce, protože se nachází mezi jadernými elektrárnami Dukovany a Temelín a vede tudy železnice. Podle oslovených geologů ale sklad nepředstavuje pro zdraví takové nebezpečí, jako se mezi lidmi traduje.

Martin Hromádka, Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme