Lidé z Ostravska jsou největšími odpůrci finanční spoluúčasti pacientů

Obyvatelé Moravskoslezského kraje jsou v celorepublikovém srovnání největšími odpůrci zvýšení finanční spoluúčasti pacientů. Ukazuje to bleskový průzkum SC&C pro Český rozhlas. Pro platby u lékařů je na Ostravsku zhruba čtvrtina, přesně sedmadvacet procent obyvatel. Pro srovnání v Praze, kde je ochota pacientů připlatit si největší, je pro zvýšení spoluúčasti polovina lidí. Podle vedoucí výzkumu SC&C Jany Hamanové to souvisí i s počtem stoupenců ČSSD a KSČM na Ostravsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automat na zdravotnické poplatky.

Automat na zdravotnické poplatky. | Foto: Tomáš Adamec

„Celý ten Moravskoslezský region vykazuje pouze v deseti procentech případů jednoznačnou podporu zvyšování spoluúčasti a v dalších zhruba osmnácti procentech případů se k tomu lidé spíše přiklánějí. Jsou to napříč celou Českou republikou v podstatě minima a jsou srovnatelná s ústeckým krajem, což je také levicově zaměřený region,“ říká vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nesouhlasu většiny obyvatel Moravskoslezského kraje se zvyšováním finanční spoluúčastní pacientů mluví vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Sněmovní volby v Moravskoslezském kraji by vyhráli sociální demokraté. Podle bleskového průzkumu SC&C pro Český rozhlas by na severu Moravy a ve Slezsku získali 30 procent hlasů.

„Vítězství ČSSD v Moravskoslezském kraji je průkazné, protože dosahuje až 30 procent. V Moravskoslezském kraji jsme to čekali, protože v roce 2006 v podstatě v součtu ČSSD a KSČM měla nadpoloviční většinu, dosáhla 54 procent,“ pokračuje Jana Hamanová.

Druhá pozice s odstupem čtrnácti procent patří v Moravskoslezském kraji ODS. Třetí příčku obsadili se 13,5 procenty komunisté.

Podle vedoucí výzkumu SC&C Jany Hamanové by hranici pěti procent na Ostravsku překročilo šest stran.

„Následují Věci veřejné, které zde dosahují 11,5 procenta, TOP 09 11 procent a šestici stran uzavírá KDU-ČSL, která se umísťuje na hranici pěti procent,“ uvádí Hamanová.

Pod hranicí pěti procent, a s velmi malou pravděpodobností na její překročení, se umísťuje Strana práv občanů Zemanovi s 3.5 procenty a Strana zelených, která má 2,5 procenta.

Spokojenost s prací policie

Postup policie při projevech rasové nenávisti oceňuje v Moravskoslezském kraji polovina obyvatel. Vyplývá to z bleskového průzkumu SC&C pro Český rozhlas. S prací státních zástupců je v těchto případech spokojených o deset procent obyvatel méně. Podle vedoucí výzkumu SC&C Jany Hamanové je podle čtyřiceti procent obyvatel Ostravska práce jak policie tak státních zástupců u projevů rasové nenávisti neúčinná:

„Třicet procent lidí si myslí, že jak policie, tak státní zástupci postupují účinně a tím pádem dobře. Dalších 20 procent si myslí, že policie dělá co může, ale o státních zástupcích si to nemyslí. Desetiprocentní menšina naopak přičítá účinný postup žalobcům a o policistech si myslí, že jejich práce neodpovídá tomu, čemu by měla.“

Zbylých 40 procent dotázaných si myslí, že v případě rasové nenávisti není účinný postup ani policie, ani státních zástupců. Největší důvěru ve vyšetřovatele mají lidé s vysokoškolským vzděláním.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spokojenosti s prací policie s státních zastupitelů v Moravskoslezském kraji mluví vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Moravskoslezského kraje. Vliv lídrů politických stran na vztah respondenta k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 17.5.- 18.5. 2010
Počet respondentů:1243
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C
Cílová skupina: občané Moravskoslezského kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

V roce 2006 volby v Moravskoslezském kraji vyhrála ČSSD (40,54%, 11 mandátů), druhá byla ODS (28,11%, 7 mandátů) a třetí KSČM (13,96%, 3 mandáty). Čtvrté místo patřilo KDU-ČSL (7,18%, 1 mandát). Pátou opozici obsadila Strana zelených (4,34%, 1 mandát). Hranici jednoho procenta pak už překonali jen SNK Evropští demokraté (1,96%).

Václava Marešová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme