Lidé z Podještědí už potřetí demonstrovali proti těžbě uranu

Téměř stovka obyvatel z Podještědí dnes v Liberci protestovala proti vyhlášení ložiskového území uranu v osadě Kotel u Osečné. Během posledních čtyř měsíců demonstrovali lidé už potřetí, tentokrát se snažili podpořit své zástupce na dnešním jednání s úředníky ministerstva životního prostředí, kteří chtějí ložiskové území vyhlásit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Liberci proti těžbě uranu

demonstrace v Liberci proti těžbě uranu | Zdroj: ČTK

Lidé s hasičskými sirénami a transparenty křičeli pod okny regionálního pracoviště ministerstva, kde se o vyhlášení ochrany uranového ložiska jednalo, že nechtějí být v budoucnu radioaktivním materiálem.

"Jsme dohodnutí, že nepolevíme a budeme bojovat dál až do nejzazší možné meze. Doufáme, že nám pomůže příprava nového zákona nebo modifikace toho starého," řekl jeden z demonstrujících Tomáš Valter. Připomněl, že podle současného horního zákona nemají lidé z dotčených obcí příliš mnoho práv se proti těžbě uranu bránit.

Proti vyhlášení chráněného ložiska se ohradily obce Český Dub, Osečná, Světlá pod Ještědem a Janův Důl. Na záchranu malebné krajiny před těžbou vzniklo občanské sdružení Naše Podještědí. Jeho šéfka Petra Blahovcová zdůraznila, že drží palce starostům při jednání. "Uvidíme, jak to dopadne. Doufejme, že se nedohodnou, že budou trvat na nedohodě, což by oddálilo vyhlášení chráněného ložiskového území," uvedla Blahovcová.

V případě, že by ministerstvo chráněné ložisko vyhlásilo, jsou organizátoři připraveni podat na něj žalobu. "Vykládáme si horní zákon tak, že pokavad nedojde k dohodě, chráněné ložiskové území nemůže být vyhlášeno," podotkl pořadatel protestu Josef Jadrný ze Strany zelených. To, že obce z Podještědí nejsou účastníky řízení o vyhlášení chráněného ložiska, je podle něj v rozporu s ústavou.

Uranovou rudu objevil Státní podnik Diamo v lokalitě Osečná - Kotel už v 60. letech, teprve loni na podzim ale firma požádala o vyhlášení chráněného ložiska. S chráněným ložiskem se počítá na území 10,5 kilometru čtverečních. Mimo jiné tam pramení řeka Ploučnice. V ložisku se nachází kolem 20.000 tun uranové rudy, což podle Jadrného představuje v současných cenách asi 120 miliard korun.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme