Lidé z Přednádraží pořádají v cirkusovém šapitó veřejnou diskusi

Lidé z ostravského ghetta Přednádraží dnes pořádají veřejnou diskusi. Má se konat v cirkusovém šapitó, které před domy vyrostlo. Místní zvou všechny představitele radnice, aby si vše vyříkali z očí do očí. Obyvatelé stále odmítají domy opustit, i když jim to stavení úřad nařídil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před domy v ghettu vyrostlo šapitó | Foto: Andrea Čánová

„Teď nahazujeme to, co oni vyházejí ze sklepních oken, dáváme to bokem a jak přijede kontejner, tak se to musí zase znova naházet zpátky, ať to není v těch sklepích,“ popisuje zadýchaným hlasem Robert Kuman.

Spolu s ostatními muži se snaží dát alespoň jeden dům do pořádku tak, aby vodaři znovu zapojili vodu. „My to tam čistíme kvůli tomu, aby tam mohli vodaři, zapojit ty nové trubky a tak,“ vysvětluje Kuman.

Přehrát

00:00 / 00:00

S obyvateli Přednádraží mluvila reportérka Andrea Čánová

Před domy mezitím vyrostl obří stan jako cirkusové šapitó, na špici má skutečně nápis „cirkus“. A právě v něm se má odehrát něco jako diskusní klub.

Romský aktivista Kumar Viswaathan je přesvědčen, že lidé z ghetta a zástupci radnice spolu musí mluvit.

„Žádný problém se nedá řešit bez diskuse. Přednádraží je velký problém a bez zapojení všech chytrých mozků, které máme k dispozici, a dobré vůle nenajdeme řešení,“ říká.

Obyvatelé Přednádraží poslali pozvánku všem zastupitelům centrálního obvodu. Místostarosta Dalibor Mouka z politického hnutí Ostravak už teď ví, že nikam nepůjde.

Lidé uklízejí nepořádek ze sklepa | Foto: Andrea Čánová

„Nikam jezdit nebudeme, zvláště ne do lokality, která má být podle nařízení stavebního úřadu už dávno vymydlená,“ tvrdí.

Jak diskusní klub dopadne, když tam nikdo z radnice nepřijde, zatím není jasné.

Andrea Čánová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme