Lidé z ústavů se stěhují do menších domků. Některé obce s tím nesouhlasí

Lidé se zdravotním postižením by se měli z ústavů přestěhovat do menších domů. Peníze na změnu dá ministerstvo práce a sociálních věcí. Stěhovat se má sice jen 32 ústavů ze 400, ale přesto se nového a lepšího bydlení dočká bezmála 4000 postižených. Například v Ústeckém kraji se to týká dvou velkých ústavů v Hliňanech a Lobendavě. V Libereckém kraji čeká stěhování klienty v Jestřebí a Mařenicích na Českolipsku a v Jablonci nad Nisou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Velké Bíteši postavili nové domky pro handicapované

Ve Velké Bíteši postavili nové domky pro handicapované | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Lidé s mentálním a zdravotním postižením mají mít možnost žít normálním životem. Ministerstvo práce a sociálních věcí, stejně jako kraje a ředitelé ústavů k tomu už podnikají první kroky.

V minulosti se ústavy pro tyto lidi stavěly nejlépe za vysokou zdí a hodně daleko za centrem dění, postěžovala si ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích Petra Bröcklová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stěhování klientů ze sociálních ústavů do menších domků natáčela redaktorka Eva Malá.

„My jsme opravdu vzdálení asi 8 kilometrů od nejbližší civilizace. Mařenice je vylidněná rekreační oblast, kam Pražáci jezdí na víkend. Jinak tam není nic. A ještě jsme dva kilometry za obcí. Je to špatně, je to divné,“ myslí si Bröcklová.

Není tedy podle ní divu, že takzvaně normální, zdraví lidé mají s přijmutím klientů z ústavů strach.

„Ty strachy jsou z neznáma. Takže jde o to je prolomit. Prostě to risknout. A když ta většinová společnost bude potkávat ty klienty dneska, tak ani neví, že to jsou ti klienti. Ty se opravdu bojí nějaké bubliny," dodává.

V Zákupech jen 6 klientek?

Více než stovka klientů by se měla z ústavů přestěhovat do nově postavených menších domků. Některé obce se stěhováním nesouhlasily. Například v Zákupech se měli postavit čtyři domky, kam se mělo přestěhovat 24 klientek.

„Město Zákupy ani já osobně jsme nikdy neřekli, že ty klientky tady nechceme. Podle modulu transformace se deklaruje počet šesti klientů na velikost lokality, jakou jsou Zákupy. Mezi 2900 obyvatel jich má být přestěhováno 24. Ty domky budou 200 metrů od sebe. Podle mě tohle transformace není,“ vysvětluje starosta Zákup Radek Lípa.

Obyvatelé obcí sepisují petice

V obcích Jestřebí, Zahrádky a Zákupy občané sepsali petice. Důvodem byly podle nich obavy o bezpečnost dětí a riziko nadměrného hluku. Obavy jsou ale zbytečné, myslí si ředitel Domova Sluneční dvůr Pavel Kos.

„Jezdíme do obce nakupovat, do těch malých obchůdků, abychom byli vidět. A přesto si ti lidé představují nehorázné věci, které by se mohly stát. Ale za sto let existence ústavu jsem neměli problém s obcí a obec neměla problém s námi. To jsou prostě takové utkvělé představy a strašení se sama sebe, že by se něco mohlo stát,“ vysvětluje Kos.

Také v Ústeckém kraji se připravuje rušení dvou ústavů. Už v příštím roce by se do Kočkova, Teplic a Trmic mělo přestěhovat 24 lidí z ústavu v Hliňanech.

Zaniknout by měl i ústav v Lobendavě. Klienti by se měli přestěhovat do Šluknova a Rumburka.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme