Lidé žalovaní pro diskriminaci musejí nadále dokazovat nevinu

Lidé žalovaní v občanskoprávních sporech pro diskriminaci jiných kvůli víře, rase nebo pohlaví budou muset dál před soudy dokazovat svou nevinu. K takovému závěru dospěl Ústavní soud, který nevyhověl požadavku Krajského soudu v Ústí nad Labem na zrušení tohoto ustanovení občanského soudního řádu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Princip ochrany před diskriminací ústecký soudce Milan Zamrazil plně respektuje. Nesouhlasil ale s použitými prostředky. "Ve všech případech by důkazní břemeno měli nést ti, kteří iniciují soudní proces, to znamená žalobci," řekl soudce. Žalovaný si totiž těžko může opatřit důkazy, že nešlo o diskriminaci, protože s tím předem nepočítá.

Soudce zpravodaj Ústavního soudu Miloslav Výborný ale zdůrazňuje, že napadené ustanovení je nešťastně formulováno, a proto špatně vykládáno tak, že žalující nemusí prokazovat vůbec nic.

"Kdo se cítí být diskriminován, musí nejprve prokázat, že skutečně došlo k nějakému odlišnému zacházení s ním, že to odlišné zacházení bylo očividné a prokázané. Jestliže se toto ukáže být očividným, tak nemusí samozřejmě prokazovat, že to odlišné zacházení bylo vyvoláno tím, že má například jinou rasu, protože to ani prokázat nemůže. Nemůže prokázat pohnutku té žalované strany," vysvětlil.

"Jsem rád, že Ústavní soud poskytl návod, jak vykládat toto sporné ustanovení, budu ho naprosto respektovat, a je to pro mě takový základní kámen, na němž budu stavět," dodal neúspěšný navrhovatel soudce Milan Zamrazil.

Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme