LIDEM chce o setrvání ve vládě dál jednat. Usnesení o odchodu ministrů ale stále platí

Strana LIDEM přijala nabídku ODS a TOP 09 k dalšímu jednání o budoucnosti koaliční vlády. Očekává jejich návrhy. Po jednání předsednictva a poslaneckého klubu nejmenší vládní strany to řekla vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Peake při brífinku po jednání strany LIDEM

Karolína Peake při brífinku po jednání strany LIDEM | Foto: Filip Jandourek

„Dnes zasedalo předsednictvo strany i poslanecký klub poprvé od svátků a poprvé od mého odvolání z ministerstva obrany. Vzájemně jsme si sdělili své názory na situaci a shodli jsme se na tom, že jsme připravení přijmout výzvu ODS a TOP 09 ke společnému jednání, na kterém očekáváme návrh dalšího postupu od zástupců obou těchto stran,“ uvedla předsedkyně LIDEM Karolína Peake.

Původní usnesení o demisi ministrů strany LIDEM k 10. lednu ale podle Peake stále platí, protože nové přijato nebylo.

„Sama za sebe si myslím, že je třeba domyslet veškeré důsledky našeho odchodu z vlády. A sama za sebe nějak obzvlášť nefandím průchodu ambicí a těšení některých poslanců, kteří doufají, že vláda a její podpora bude záviset na některých uvolněných poslancích, kteří teď nejsou institucionalizováni v žádném klubu,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko v pořadu Stalo se dnes

Radiožurnálu Peake potvrdila, že na dnešním jednání padaly všechny možné varianty, tedy setrvání i odchod z vlády nebo případná podpora vlády při hlasování o zákonech, které chtějí LIDEM také prosadit.

Jaký byl poměr hlasů pro jednotlivé varianty, ale nechtěla Karolina Peake prozradit. Zdůraznila však, že LIDEM nejsou politickou stranou, která by si chtěla ‘klást nějaké podmínky, vydírat, nebo se tvářit ukřivděně‘.

„Byli jsme postaveni před hotovou věc po rozhodnutí premiéra Nečase o mém odvolání, tedy o dovolání předsedkyně koaliční strany z pozice ministryně obrany. Očekáváme, že uslyšíme představu jak od premiéra, tak zástupců koaličních stran o dalším způsobu fungování koalice,“ uvedla.

Paggio rezignoval na funkci

Jednání s koaličními partnery očekává šéfka LIDEM na začátku příštího týdne. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do 10. ledna.

V návaznosti na to rezignoval na funkci místopředsedy LIDEM Viktor Paggio. Přikláněl se k tomu, aby opustili vládu. Jeho odchod z vedení strany ale podle Peake nejbližší hlasování ve sněmovně neovlivní a všech 8 poslanců kabinet podrží.

„Velká radikálnost jeho názoru jej vedla k tomuto rozhodnutí. Nicméně mě ujistil, že zůstává členem našeho poslaneckého klubu i členem strany a hodlá dál ve straně pracovat,“ řekla Peake v České televizi.

Návrh na nedůvěru vládě LIDEM nepodpoří

Peake dnes také řekla, že strana LIDEM nepodpoří návrh na vyslovení nedůvěry vládě Petra Nečase při hlasování, které chce vyvolat ČSSD kvůli amnestii prezidenta Václava Klause schválené premiérem Petrem Nečasem.

Vicepremiérka Karolína Peake a poslanec Viktor Paggio (LIDEM) | Foto: ČTK

„Jakkoli bychom si představovali šíři amnestie jinak, než jak ji pojal prezident a podepsal premiér, považujeme to pojetí za velmi široké a vzhledem k tomu, že dopadá i na řadu korupčních trestných činů, nemyslíme si, že je to dobrý signál. Samozřejmě plně respektujeme možnost prezidenta takovéto rozhodnutí učinit,“ uvedla.

Komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko tvrdí, že vstřícné jednání LIDEM vůči ostatním koaličním partnerům svědčí o tom, že strana nakonec ve vládě zůstane.

„LIDEM dobře ví, že její působení na vládní úrovni je spojeno jen s touto vládou, s touto koalicí protože tato strana není úplně standartní, nemá žádné klasické struktury, neprošla volbami,“ míní Kubičko.

Vstřícné gesto Karolíny Peake je tak podle něj spíše o tom, že nemá alternativu k vládě ani ke své straně.

Igor Maňour, Helena Šulcová, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme