Lidem, kteří opakovaně poruší zákaz řízení pod vlivem drog, zabaví policie auta

Zabavování aut řidičům pod vlivem drog je podle zástupců ministerstev vnitra, spravedlnosti, policie a justice cesta správným směrem. Shodli se na tom na dnešním společném semináři o bezpečnosti na silnicích. Zdrogovaní řidiči loni způsobili 275 nehod, při kterých zemřelo 18 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejnímu Passatu neunikl ani bývalý prezidentův mluvčí Petr Hájek | Foto: Radek Ctibor

Automobil je v Česku možné zabavit prostřednictvím trestu propadnutí věci nebo ochranného opatření zabrání věci.

Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD je to sice jen jeden z prvků v boji proti drogám za volantem, je to ale opatření účinné a mělo by se používat. Teď ho podle Chovance častěji využívají jen v některých krajích:

„Na zabavování aut trvám, protože to umožňuje český právní řád. Je potřebné, aby lidem, kteří opakovaně poruší zákaz řízení pod vlivem návykových látek a ohrožují lidi kolem sebe, a je jim to de facto jedno, mohl stát auto znemožnit. V některých krajích se to aplikuje. Je to účinné opatření.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zabavování aut lidem, kteří opakovaně porušují zákaz řízení pod vlivem drog, natáčela redaktorka Jana Čermáková

I ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Helena Válková souhlasí s tím, že zabavení auta může být v určitých případech účinné. Vhodné je podle ní hlavně u opakovaných přestupků, nemělo by se k němu ale přistupovat ve všech případech.

„U pachatele, který má jedno auto, kterým jezdí manželka vydělávat a zajišťovat rodinu do sousedního města, a jednou porušil zákaz řízení motorového vozidla, jinak má velmi dobrou pověst a není známý ani jako pachatel nějakého přestupku, hned zabrat auto, které je prostředkem obživy celé rodiny, to bych asi váhala,“ říká Válková.

Ministryně spravedlnosti chce také zřídit registr přestupků, který by měl ulehčit práci žalobců a soudců. S rozvahou je třeba přistupovat k zabavování aut i podle Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Může zabavování aut působit jako účinná prevence? O tématu v Šedesátce diskutovali poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a advokát Jaroslav Ortman

Je nutné hlavně zjistit, jestli vozidlo skutečně patří pachateli. U řidičů, kteří berou drogy, podle Zemana často navíc nehraje roli, jestli mají, nebo nemají auto nebo řidičský průkaz:

„Tady bylo naznačováno, že můžeme odebírat vozidla řidičů, kteří pravidelně berou drogy a řídí vozidla nižší hodnoty, těm je to vcelku jedno, jestli mají, nebo nemají řidičský průkaz. Tam musí nastoupit represe – udělí se nepodmíněný trest odnětí svobody. A v rámci výkonu tohoto trestu dojde k léčbě závislosti.“

Nejvyšší státní zástupce také podle svých slov plánuje upozornit ostatní žalobce na to, aby uložení trestu zabavení auta pečlivě zvažovali.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme