Lidí, kteří si nemůžou dovolit penzijní spoření, stále přibývá

Desetitisíce lidí po celém Česku teď podepisují nové smlouvy o penzijním připojištění. Posledního listopadu totiž skončí stávající podmínky a ty nové všem nevyhovují. Přibývá i takových lidí, kteří si spoření na důchod v dnešní době dovolit nemůžou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci (ilustrační foto)

důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Spořit na důchod by chtěla i šestinásobná maminka Jitka Žabová z Jihlavy. Podle svých slov na to ale nemá peníze.

„Člověku nezbude ani koruna, protože dostávám akorát mateřskou. Koukám na to, abych mohla dětem něco koupit,“ říká.

Žena nemá ani na to, aby měsíčně posílala na penzijní fond 300 korun. To je totiž minimální částka, kterou bude muset člověk od Nového roku spořit, aby dostával státní příspěvek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu penzijního připojištění se věnovala redaktorka Lucie Maxová

„Buď je dám do plínek, nebo do jídla. Za 300 korun už mám oběd, takže spíš do toho.“ Dodává ale, v budoucnu – až začne chodit do práce - by si ráda spořit začala.

Do té doby jsou pro ní výdaje neúnosné. Stejně jako ostatní lidé, kteří smlouvu podepíší až po 1. lednu 2013, však musí počítat s méně výhodnými podmínkami. Ty se týkají i výběru peněz.

Zatímco teď je lidé získají po dovršení 60 let věku, se smlouvou podepsanou po Novém roce na ně budou mít nárok až po odchodu do důchodu. Což může být třeba v 70 letech.

„Zároveň jsou tam takzvané výluhové penze. Asi nejzajímavější je ta po 15 letech, kdy klienti můžou vybrat část naspořených peněz. Což je polovina, u nových penzijních fondů už to vůbec nepůjde,“ popisuje jihlavská finanční poradkyně Jana Krepindlová.

Zároveň doplňuje, že by lidé neměli se spořením na důchod otálet, a peníze do fondů by měli začít posílat už po dovršení plnoletosti.

„I mladý člověk, kterému už je 18 let, ať si uzavře penzijní fond třeba na nějakou minimální částku. Má návyk peníze nespotřebovávat, ale šetřit si na zadní kolečka,“ upozorňuje.

Od Nového roku se mění i výše státního příspěvku. Zatímco dosud se pohybovala od 50 do 150 korun, nově to bude od 90 do 230. Aby ale člověk dosáhl na nejvyšší částku, musí si měsíčně dávat stranou na důchod tisíc korun.

Lucie Maxová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme