Lidí stěhujících se pryč z velkých měst přibývá

V naší republice se stále víc lidí stěhuje z měst do menších obcí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. V Česku už tak existují i města, kde postupně ubývá obyvatel. Odchází z nich totiž víc lidí, než se do nich přistěhuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé (ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Důvodů, proč lidé odcházejí z měst, je celá řada. Jedním z nich je například zvyšující se životní úroveň lidí, ale také to, že se hodně staví, potvrzuje Eduard Durník z Českého statistického úřadu.

"Lidé už pomalinku opouštějí tradiční styl bydlení v panelácích. Souvisí to i s bytovou výstavbou, která zaznamenala docela velký boom; stavějí se zejména rodinné domky v okolí těch velkých měst."

Podle Zdeňka Čermáka, geografa z Univerzity Karlovy, jsou ale také lidé ochotnější za prací dojíždět. "Tenhleten pohyb je spojen s růstem automobilizace, což před těmi 20 nebo ještě více lety nebylo v takovém rozsahu, a proto i možnosti dojíždění z větších vzdáleností byly omezeny."

Nejoblíbenějším místem, kam se lidé stěhují, jsou střední Čechy. Obyvatel naopak ubývá na Karlovarsku nebo Ústecku. Vysokoškoláci pak zůstávají jen v Praze, středních Čechách a v Jihomoravském kraji.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme