V Lidicích proběhla přehlídka sborů k uctění dětských obětí lidické tragédie. Od vyhlazení uplynulo 80 let

V sobotu proběhla v Lidicích přehlídka pěveckých sborů Světlo za Lidice k uctění dětských obětí lidické tragédie, od které v pátek uplynulo 80 let. Účastnilo se několik stovek dětí ze všech čtrnácti krajů České republiky. Šlo již o patnáctý ročník.

Tento článek je více než rok starý.

Lidice (Aktualizováno: 18:42 11. 6. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt během 80. výročí vyhlazení obce Lidice

Pietní akt během 80. výročí vyhlazení obce Lidice | Zdroj: ČTK

V Památníku Lidice se v sobotu konal i děkovný koncert Pro Lidice, vystoupily na něm Ústřední hudba Armády České republiky, Monika Absolonová, 4TENOŘI a Dáša Zázvůrková. Lidé také rozsvítili svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení.

Nesoutěžní přehlídka nazvaná Světlo za Lidice se letos konala popatnácté. „Každoročně oslovujeme přímo všechny hejtmany, kteří sami sbory nominují,“ řekla zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá.

Před 80 lety zřídili nacisté první tábor, kde zabíjeli plynem. V Chelmnu zavraždili i děti z Lidic

Číst článek

Motto přehlídky zní: „Jsme děti, které zpívají lidickým dětem.“ Jako první zazpívaly sbory českou státní hymnu a poté společně Píseň o růži ze 17. století. Následovala vystoupení jednotlivých sborů. V úvodu vystoupila Monika Absolonová, která převzala nad přehlídkou uměleckou záštitu, a host přehlídky sbor Chorus Carolinus.

Členky sboru Základní umělecké školy Hranice z Olomouckého kraje řekly, že v Lidicích je příjemná atmosféra, která se liší od akcí, kde sbory soutěží. Prošly si i zdejší muzeum, kam by se jinak asi běžně nepodívaly. Po pandemii jde také pro ně o jednu z prvních větších akcí.

Program zakončil opět společný zpěv dvou písní, a to Kdyby tu nic nebylo a Růže pro Lidice.

Veřejnosti také zástupci Památníku Lidice představili virtuální 3D model starých Lidic, v nichž nacisté zastřelili 173 mužů. Ženy a děti vesměs odvezli do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Vaška z Lidic chtěli převychovat v německých dětských domovech. Skončil zmrzačený

Číst článek

V neděli začne hlavní pietní akt ranní mší na základech kostela sv. Martina, sloužit ji bude kardinál Dominik Duka. Poté se hosté přesunou ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů, kde položí květiny, stejně tak u Pomníku dětských obětí války.

Zazní poděkování ředitele Památníku Lidice, projevy politiků na programu nejsou, aby akt zůstal apolitický. Až do neděle je dočasně přístupné muzeum Památníku Lidice, které nyní stavbaři rozsáhle rekonstruují.

Nacisté zastřelil 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů, ženy v budově nynějšího kladenského gymnázia po třech dnech odtrhli od dětí.

Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chełmnu nad Nerrem, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů, kteří obec vypálili, se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 žen a po dvouletém pátrání 17 dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme