Lidovce dál povede Pavel Bělobrádek, chce dostat stranu zpět do sněmovny

KDU-ČSL dál povede současný předseda Pavel Bělobrádek. Drtinou většinou ho ve funkci potvrdili delegáti volebního sjezdu strany v Olomouci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd KDU-ČSL v Olomouci, křeslo předsedy obhajuje Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

Bělobrádek neměl protikandidáta a od účastníků sněmu získal naprostou většinu odevzdaných hlasů. Příští rok chce vrátit stranu do Poslanecké sněmovny. Podle Bělobrádka jsou lidovci připraveni i znovu převzít vládní odpovědnost.

„Na druhou stranu musí to být jen v tom případě, že principy, které naše politika hájí a naše programové pilíře budou promítnuty. V případě, že nenajdeme koaličního partnera, pak je možnost odejít do opozice a já si nemyslím, že řešením je nulová tolerance. Naopak podporovat rozumné věci je přirozené a děláme to i v krajských koalicích,“ řekl staronový předseda.

Na sjezdu k delegátům promluvil i prezident Miloš Zeman. Lidovcům doporučil, ať si sestaví vlastní program. Může být podle něj i kontroverzní. Jedině tak prý uspějí v příštích volbách do poslanecké sněmovny.

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KDU-ČSL v Olomouci | Foto: Filip Jandourek

„Máte v programu některé zajímavé body, například progresivní zdanění. Výborně, to je erbovní část programu ČSSD. Pak patrně souhlasíte s církevními restitucemi. Budiž, ale to je erbovní část programu TOP 09 a já se marně snažím dopátrat, co je profilující téma strany lidové.“

Prezident lidovcům doporučil, aby například prosazovali zrušení poplatků ve zdravotnictví pro děti. Pavel Bělobrádek kritiku odmítl. Jeho strana prý od ostatních neopisuje, spíš je tomu naopak.

„Já s panem prezidentem v tomto nesouhlasím. Myslím, že je to často obráceně. Na doporučení se podíváme, ale programová rada řeší dlouhodobý a krátkodobý program, takže uvidíme.“

Igor Maňour, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme