Lidovce pobouřila nominace Peciny na šéfa antimonopolního úřadu

Předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska pobouřilo, že sociální demokracie prosadila náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Pecinu jako kandidáta na předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. ČSSD pro to využila své většiny ve vládě. Podle Kalouska je tento postup nešťastný od samotného počátku a zpochybňuje nezávislost úřadu. Zděšen z postupu vlády při nominaci předsedy antimonopolního úřadu je i prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antimonopolní úřad | Foto: Česká televize

Křesťanští demokraté s navrženým kandidátem nesouhlasí. Nelíbí se jim ani způsob, jakým sociální demokracie náměstka Pecinu do funkce prosazuje. KDU-ČSL chtěla o změně v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže debatovat, ČSSD ale podle Kalouska jeho straně pouze oznámila, koho nominuje.

"Nepokládám za šťastné, že bylo použito silové řešení, za kterým nestojí široká politická dohoda, protože ryze stranická nominace neskýtá záruky nezávislosti toho úřadu. Úřad pro hospodářskou soutěž je nezávislý orgán, a ta nezávislost by měla být garantovaná širokým politickým konsensem," uvedl Miroslav Kalousek.

Překvapen postupem ČSSD je také, jak řekl Radiožurnálu, prezident Václav Klaus. "Já osobně nemám nic zásadního proti panu Pecinovi jako osobě, ale jsem naprosto zděšen ze způsobu, jakým vláda a zejména pan premiér mě staví před hotová rozhodnutí a se mnou nekomunikují. Přece jenom jmenuji tohoto funkcionáře já a abych se to dozvěděl ze sdělovacích prostředků, se mi zdá podivné."

Sedmatřicetiletý Pecina ve své politické příslušnosti žádný problém nevidí. Jak řekl Radiožurnálu, svého členství v ČSSD se po nástupu do čela úřadu vzdá.

Marika Táborská, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme