Nové logo, volební heslo i lídr STAN jen dva dny po odluce? Měli to už připravené, říká Bělobrádek

Starostové a nezávislí představili ve čtvrtek nové heslo, logo a lídra pro podzimní sněmovní volby. Lidovce rychlost příprav STAN na samostatnou kampaň překvapila. KDU-ČSL nové volební heslo teprve hledá, nové kandidátky chce schválit v úterý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je vidět, že to měli připravené už delší dobu," řekl ve čtvrtek novinářům předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Starosty povede do voleb poslanec Farský. Heslem kampaně bude 'Odvaha převzít odpovědnost'

Číst článek

„My jsme se na tuto variantu nepřipravovali. Dnes mne překvapilo to, že STAN má hotové logo, grafiku a představuje ani ne 48 hodin po rozhodnutí o tom nejít na naše kandidátní listiny koncept kampaně. My jsme s touto variantou prostě nepočítali, takže tyto věci připravujeme v posledních dvou dnech," řekl Radiožurnálu ministr zemědělství a volební manažer lidovců Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Lidovci ale podle nového celostátního lídra Starostů a nezávislých Jana Farského rozhodli rozchodu koalice už minulý týden. KDU-ČSL tehdy nabídla Starostům namísto od jara budované rovnoprávné koalice pouze místa na svých kandidátkách.

„To rozhodnutí nepadlo v úterý. Padlo od lidovců minulý týden, takže je to devět dní, ne dva dny. Těžko, když máme tři měsíce do voleb, jsme mohli čekat na úterý s tím, že budeme sedět se založenýma rukama a čekat, jak to dopadne. Lidovci ukončili koalici, je to devět dní. A ano, jsme pružní, jsme efektivní, jsme rychlí," konstatoval.

Kandidátky chce KDU-ČSL uzavřít v úterý

Bělobrádek ve čtvrtek novinářům také potvrdil, že lidovci chtějí uzavřít a schválit nové kandidátky v úterý. Problémy se sestavováním volebních listin nečeká. Značku podle předsedy KDU-ČSL strana měnit nebude, heslo hledá.

Hnutí Starostové a nezávislí představili nové logo, heslo a volebního lídra | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Pro kandidáty nominované hnutím STAN bylo na listinách 40 procent míst. „My těchto 40 procent míst budeme muset doplnit, ať už z řad KDU-ČSL, případně nestraníků, které se pokoušíme oslovit," uvedl Jurečka.

Místopředseda a volební lídr KDU-ČSL Daniel Herman v Praze odmítl komentovat výběr nového pražského lídra Starostů. V hlavním městě bude o voličské hlasy usilovat Farský, stane se tak dalším konkurentem Hermana.

„Nechci se vyjadřovat o partnerech z té či oné strany jako o soupeřích. Prostě je to regulérní demokratická soutěž o vyplňování prostoru svobody, který máme, a uvidíme. Já si myslím, že si každý vybere z toho spektra ten paprsek, který je mu nejbližší," uvedl.

STAN v úterý odmítl nabídku lidovců, aby místo dříve dohodnuté volební koalice vyslal své zástupce na lidovecké kandidátky. Znamenalo by to snížení volebního prahu pro vstup do sněmovny z deseti na pět procent. Rozhodnutím Starostů se koalice vzniklá na jaře fakticky rozpadla. STAN argumentuje tím, že nová forma spolupráce by nebyla rovnoprávným partnerstvím.

Lenka Jansová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme