Lidovci a Gross se vzájemně vyzvali k odchodu z vlády

Česká republika stojí zřejmě na prahu vládní krize. Místo očekávaného uklidnění přinesla sobotní dopolední schůzka stranických špiček křesťanských a sociálních demokratů dramatický zvrat. Lidovci vyzvali premiéra Grosse, aby složil funkci. Ten jejich požadavek odmítl a naopak jejich ministry vyzval, aby sami kabinet opustili, nemají-li k němu důvěru. Gross poté oznámil, že odjíždí na několikadenní dovolenou - chce dát sociální demokracii čas, aby zvážila, zda jej bude i nadále podporovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Ještě ráno to vypadalo, že vedení obou vládních stran definitivně urovnají přestřelku z tohoto týdne. Po třech a půl hodinách přišla místo toho studená sprcha.

"Obáváme se, že úspěch koalice a věrohodnost vlády jsou ohroženy aférami rodiny předsedy vlády. Proto jsme dnes vyzvali předsedu vlády, aby odstoupil ze své funkce." Takto jednoznačně formuloval lidovecký šéf Miroslav Kalousek požadavek své strany vůbec poprvé - uprostřed týdne jen naznačoval, že by křesťanští demokraté tuto změnu uvítali.

Premiér Gross demisi odmítl, cítí v sociální demokracii podporu. Dá jí ale čas, aby zvážila, zda za ním bude stát i dál, a bere si proto na několik příštích dnů dovolenou. Stranu bude po tu dobu řídit místopředseda Zdeněk Škromach.

"Myslím si, že pokud nedojde ke změně stanoviska, jak sociální demokracie, tak KDU-ČSL, tak mám povinnost z hlediska správy této země a stability této země vyzvat ministry za KDU-ČSL - pokud mají toto stanovisko - aby opustili vládu, a pokud tak neučiní, navrhnu prezidentu republiky, aby byli z vlády odvoláni," oznámil Gross.

Se značnou nevolí sleduje konflikt předseda Unie svobody Pavel Němec, který se ranní schůzky nezúčastnil. Stále trvá na tom, že jde o osobní spor mezi Miroslavem Kalouskem a Stanislavem Grossem. Němec nechce předjímat, zda by unionisté následovali lidovecké ministry, pokud ti by odešli z kabinetu.

"My nebudeme řešit hypotetické situace, situace se mění každého půldne a nebudeme skákat podle toho, jak Miroslav Kalousek píská. On navíc píská hodně falešně a každý půlden jinak, podle toho jak se vyspí."

Sociální demokraté se za svého předsedu jednoznačně postavili. Šéf jejich klubu Michal Kraus připomněl, že demise premiéra by znamenala pád celého kabinetu.

Místopředseda lidovců Jan Kasal v podvečer ve vysílání Radiožurnálu už připustil, že setrvání křesťanských demokratů ve vládě asi nebude možné. "Gross zastává filozofii - vy jste mě rozzlobili, tak já vás prostě potrestám a vaši ministři půjdou z vlády."

Patová situace potrvá zřejmě nejméně do středy, kdy se má sejít tzv. koaliční devítka.

Prezident je situací znepokojen

Podle prezidenta Václava Klause vyostřený spor ve vládní koalici přesahuje běžné politické rozmíšky. Situací je znepokojen. Během návštěvy v Saúdské Arábii prohlásil, že není možné dopustit, aby tento stav přetrvával. "Očekávám, že mě přední představitelé vládní koalice budou v nejbližší době informovat, jestli se opravdu jedná o vládní krizi, nebo - nechci spekulovat - o co jiného."

A co si dnes myslí opozice? Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek řekl, že ho zajímá jen termín voleb do Poslanecké sněmovny a pokud se nic nemění na termínu červen 2006, tak nevidí důvod, proč by se měl současnou situací zabývat. "Já ty šaškárny nechám těm vládním stranám."

Komunisté se do současné vládní krize zapojovat nebudou. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že současnou vládu nikdy nepodporovali a nemají důvod k tomuto kroku právě teď. "Ani případná menšinová vláda sociálních demokratů nemůže počítat s tím, že bude mít naši podporu."

Helena Šulcová, Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme