Lidovci a unionisté půjdou do voleb jako Koalice

Dvojblok KDU-ČSL a Unie svobody-DEU půjde do voleb pod názvem Koalice. Šéfové obou stran Cyril Svoboda a Hana Marvanová oficiálně představili nové logo a prohlásili, že naváží na dosavadní spolupráci ze Čtyřkoalice. Koalice nechce být jen dvojblokem lidovců a unionistů - uvolněná místa na kandidátkách už nabídla nezávislým osobnostem. Kompletní kandidátní listiny by měly být uzavřeny do konce února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

H. Marvanová a C. Svoboda | Foto: Michal Doležal

Ze čtyřbarevné kostky vypadl po odchodu ODA jeden čtvereček i číslovka čtyři. Součástí loga je namísto toho název Koalice.

Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek souhlasil s nabídkou unionistů, aby společně s nimi šli do parlamentních voleb nezávislí kandidáti. Večer se pak předsednictva obou stran dohodla na principech, jak kandidátky o nezávislé osobnosti doplní.

Jak ale shodně uvedli předsedové obou stran Cyril Svoboda a Hana Marvanová, do doby konečného rozhodnutí nebudou žádná konkrétní jména zveřejněna. "Samozřejmě chceme jenom aby ti, kteří budou kandidáty, byli v souladu s principy Evropské lidové strany a vycházeli z našich čtyřkoaličních dokumentů," prohlásil Svoboda.

Skupina asi 50 lidí z nezávislých občanských iniciativ oznámila, že je ochotna s lidovci a unionisty o kandidatuře ve volbách vyjednávat. Kladou si ale několik podmínek, chtějí vystupovat jako jeden politický blok, žádají, aby byli bráni jako rovnocenný partner, chtějí mluvit do společného programu a sami ze svého středu vybrat 17 kandidátů.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal ale říká, že si lidovci od nezávislých nenechají nic diktovat. Nezávislé osobnosti podle něj nemají žádnou strukturu a hovoří pouze za sebe. O kandidátkách budou rozhodovat výhradně dohody na úrovni krajů. "Pokud nám někoho nabídnou z kraje Vysočina, Hradeckého či Pardubického, určitě si to rádi poslechneme a pak si vybereme podle svého, ne na základě nějakého diktátu," uvedl Kasal.

Marvanová v pořadu Radiožurnálu O kom se mluví zmínila alespoň některá jména těch osobností, se kterými o případné účasti na kandidátkách jednala. Mezi oslovenými jsou podle Marvanové například Alena Müllerová za Občanskou ligu (původně Česká televize - věc veřejná), herečka Táňa Fišerová, duchovní Svatopluk Karásek či Miloš Rejchrt.

První jednání mezi dvojblokem KDU-ČSL a Unií svobody-DEU s nezávislými má proběhnout příští týden. Setkání má koordinovat katolický kněz Tomáš Halík. Ten zároveň popírá, že by na české politické scéně vznikal nový subjekt nezávislých.

Halík sám účast na kandidátce Koalice odmítá, neboť nechce být bezprostředně spojován s jakýmkoliv politickým subjektem a nevidí své místo ve stranické politice. "Nabídl jsem jiné řešení, totiž že bych zaštítil takový kulatý stůl, při kterém by se na jedné straně sešli představitelé dvou zbylých stran ze Čtyřkoalice, na druhé straně lidé z akademické sféry, občanských iniciativ, nevládních organizací," vysvětlil Halík. Svůj úkol vidí v navázání dialogu, jak pomoci politickému středu.

Milada Richterová, Eva Hůlková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme