Lidovci a unionisté ruší pro senátní volby značku Koalice

Lidovci a unionisté se rozhodli jít do senátních voleb samostatně. Značka Koalice se totiž v poslaneckých volbách neosvědčila, a tak si KDU-ČSL a Unie svobody-DEU rozdělí sedmadvacet obvodů, do nichž budeme na podzim volit nové členy horní komory parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Pilip | Foto: René Volfík

"Vznikne dohoda, že nebude vzájemně proti sobě stavět kandidáty. To znamená, že si volební obvody rozdělíme, a já si myslím, že je správné, aby se strany, které k sobě mají programově blízko, dohodly na vzájemné podpoře kandidátů," potvrdila Radiožurnálu čerstvá místopředsedkyně sněmovny unionistů Hana Marvanová s tím, že by vítala obdobnou dohodu i jinými politickými subjekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová o rozdělení volebních obvodů

Právě v těchto chvílích jedná užší vedení KDU-ČSL o tom, v jakém poměru si s Unií svobody-DEU 27 senátních obvodů rozdělí. Šéf lidovců Cyril Svoboda Radiožurnálu řekl, že jednou z pravděpodobných variant je třináct ku čtrnácti kandidátům. "Je sedmadvacet obvodů a musí se rozdělit, takže to bude liché a sudé číslo. Může to tedy být poměr třináct ku čtrnácti, nebo nějaký jiný, ale nejpřirozenější je tento," uvedl.

Zda jeden volební obvod navíc bude ve prospěch unionistů, kteří mají výrazně menší zisk než lidovci v poslaneckých volbách, to Svoboda před závěrem jednání stranického předsednictva odmítl sdělit. Ve hře je ale i poměr dvanáct ku patnácti. Republikový výbor unionistů zjistí svůj většinový názor příští týden.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme