Lidovci a US-DEU našli řešení krize

Lidovci a Unie svobody už podle šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody našli řešení dluhu ODA. Svůj návrh sdělí vedení ODA, které by o něm mělo rozhodnout na nedělním jednání svého Ústředního sněmu. Hned po něm by konečné řešení, jak dále uvedl lidovecký šéf Svoboda, měla přijmout politická rada Čtyřkoalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice, Martin Hromádka

Svoboda si uvědomuje, že lidovci nebyli k dluhu Aliance dosti pozorní a začali jednat až v okamžiku, kdy se objevila možnost odkoupení dluhu. Proč ODA svůj závazek vůči pojišťovně řádně nesplácela a jak nakládala se značnými financemi, které prošly její pokladnou, to se prý Svoboda dosud od čtyřkoaličního partnera nedozvěděl. "Nikdo nám to nevysvětlil, a to je také důvod, proč nám to vadí, že účetnictvím našich partnerů prošly tak vysoké peníze, že bylo možné ten dluh zaplatit naráz. Z tohoto důvodu chceme, aby se řádně platilo. Já si myslím, že ten postoj je naprosto konzistentní a že ten postoj je správný."

Podrobnosti dohody lidovců a unionistů Svoboda do neděle prozradit nechce. Zveřejnil pouze jedinou hranici, kterou si dvě nejsilnější strany Čtyřkoalice pro jednání s Občanskou demokratickou aliancí daly. Jde vlastně o usnesení Unie svobody-DEU k dluhu ODA z minulého týdne. "Unie svobody říká: splácet 5 miliónů korun ročně, zveřejnit osoby, které budou půjčovat ODA a vybrat jinou nadaci. To mluvím o minimálním manitelu, chcete-li nějaký mantinel slyšet.

Místopředseda ODA Oldřich Kužílek z požadavků Unie svobody už v pátek přijal všechny, s výjimkou převedení dluhu na jinou nadaci. Po jednání Ústředního sněmu ODA se v neděli večer sejde i Čtyřkoaliční rada, která by měla situaci kolem dluhu Aliance dořešit.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme