Lidovci chtějí jednat o postoji k vládě

O postoji k vládě Jana Fischera rozhodnou lidovci do pátku. Po skončení sjezdu ve Vsetíně to řekl nový straničký předseda Cyril Svoboda. Fischerův kabinet pravděpodobně podpoří i obě největší strany ODS a ČSSD, i když mají několik výhrad. Svoboda chce ale před konečným rozhodnutím lidovců se svými stranickými kolegy ještě jednat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda a Jan Březina | Zdroj: ČTK

Nové vedení KDU-ČSL v čele s Cyrilem Svobodou se ale nezamlouvá všem křesťanským demokratům. Výhrady má třeba šéf poslaneckého klubu Pavel Severa. Vedení klubu se přitom podle Cyrila Svobody může změnit.

Podle něho totiž poslanci, kteří se chystají ze strany odejít, o vedení jejího klubu rozhodovat. "Jestliže to vzali vážně lidé jako Miroslav Kalousek, že odcházejí z naší strany, a jsou našimi poslanci, tak nemůže rozhodnout jejich hlas o tom, kdo bude zasedat v předsednictvu strany za poslanecký klub. My také nežádáme ani lidi z ODS nebo od zelených, aby nám hlasovali o vedení naší strany," prohlásil Svoboda.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek si myslí, že jeho strana podpoří programové prohlášení úřednické vlády, i když tam podle něj několik témat chybí. Šéf ODS Mirek Topolánek zřejmě také důvěru vládě příští neděli vysloví. Připustil ovšem současně, že přesvědčit některé poslance ODS jednoduché nebude.

Lidovecké vedení se zcela změnilo

Vedení KDU-ČSL prošlo při víkendovém sjezdu radikální obměnou. Do předsednického křesla se po šesti letech vrátil Cyril Svoboda. Na druhý nejvyšší post zvolil sjezd poprvé v historii ženu. První místopředsedkyní lidovců se stala poslankyně Michaela Šojdrová.

Výrazné změny jsou i na postech řadových místopředsedů. Je mezi nimi jediný člen starého vedení David Macek. Nově tam přibyli jeho kolega ze sněmovny Jiří Carbol, exministr Pavel Svoboda a náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák. Bývalý předseda strany Jiří Čunek zůstává v širším vedení.

Změnu v KDU-ČSL vítá Lidový dům i ODS

Pro sociální demokraty je KDU-ČSL pod vedením Cyrila Svobody možným partnerem. Tak komentuje výsledek volebního sjezdu lidovců šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj ale musejí vyřešit své dlouhodobé vnitrostranické problémy. Také předseda ODS Mirek Topolánek změnu v čele KDU-ČSL vítá. Cyril Svoboda je pro něj čitelným partnerem. Přečtěte si také:
Předsedou KDU-ČSL se stal Cyril Svoboda
Lidovci jsou podle Čunka v krizi, na sjezdu vyzval k jednotě
Ve Vsetíně začal sjezd lidovců, hlavní bude volba předsedy

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme