Lidovci chtějí upravit vybírání regulačních poplatků, Julínek to odmítá

Lidovci připravují změny v systému výběru regulačních poplatků ve zdravotnictví. Jednak chtějí snížit poplatek za recept o deset korun, a také požadují, aby vybrané peníze nezůstávaly lékařům, ale šly do rozpočtu zdravotních pojišťoven. Ministr Tomáš Julínek (ODS) návrhy KDU-ČSL odmítá. Snahy o změny poplatků označil za politický obchod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Severa a Jiří Čunek | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

KDU-ČSL přichází s návrhy v době, kdy se musí koaliční strany domluvit na prosazení čtyř reformních zákonů v parlamentu. Doposud neprošly ani vládou, která jejich projednávání na poslední schůzi přerušila. Námitky menších stran neodstranila ani sobotní schůzka zdravotnických expertů lidovců a zelených se zástupci ministerstva.

Předseda lidovců Jiří Čunek v České televizi řekl, že současný systém vybírání poplatků je nespravedlivý. "Zásadně nespravedlivé je, aby poplatky přicházely lékařům, protože tak to nebylo myšleno. Máme tady odborníky, kteří mají těch výkonů hodně a mají osm pacientů denně anebo jednoho a jiní lékaři jich mají desítky," uvedl Čunek.

Na dotaz, zda tedy lidovci budou požadovat, aby vybrané peníze na poplatcích šly do veřejného pojištění, šéf KDU-ČSL odpověděl: "Určitě, tohle bychom měli stanovit jednoznačně." Další změnu, kterou jeho strana bude chtít prosadit, je prý platba pouze za jeden recept, a to 20 korun, nikoli 30 korun, jako je to v současnosti. O těchto úpravách podle Čunka bude koalice jednat v blízké době.

Julínek: Lidovci porušují koaliční dohodu

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ale jakékoli změny u poplatků odmítl. Podle něj jsou nastaveny dobře a změny by způsobily chaos a napětí mezi lékaři a pacienty. "Lékaři nebudou dělat pošťáky pro tyto peníze a posílat je pojišťovnám. My to děláme šikovněji, že jim to započítáváme do úhrad pro příslušný rok. Doktor, který by měl vybírat peníze pro pojišťovnu, je vybírat nebude a bude z toho zmatek. Nebo se bude bouřit a nebude to mít žádný význam," řekl Julínek.

Podle Julínka lidovci svým postojem porušují koaliční dohodu. "Nedodržují koaliční dohodu, protože ta je o plnění volebního programu a musí být nějaký důvod, aby strana něco blokovala, ne že si myslí, že by tam měla být větička napsána trochu jinak, než je tam napsaná," podotkl s tím, že návrhy KDU-ČSL jsou politicky motivované. Na adresu premiéra Mirka Topolánka dnes Julínek řekl, že pokud bude v reformách pokračovat, podpoří jeho kandidaturu na předsedu ODS.

Od počátku roku se v Česku vybírá 30 korun za návštěvu lékaře a za každou položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Odhaduje se, že lékařská zařízení dosud na regulačních poplatcích vybrala zhruba čtyři miliardy korun. Tyto peníze využívají na platy zaměstnanců nebo nákup zdravotnické techniky. Zdravotní pojišťovny loni hospodařily se ziskem více než 26 miliard korun, opozice tvrdí, že letos stoupne až na 40 miliard.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme