BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

Lidovci chtějí ve vládě víc ministerstev, kultura a zdravotnictví jim nestačí

ČSSD, ANO a KDU-ČSL už vyřešily způsob společného vládnutí i program případné vlády. Samotné sestavování kabinetu ale hned na začátku zkomplikoval šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který z Ameriky případným koaličním partnerům vzkázal, že dvě nabízená křesla ve vládě jeho straně nestačí. Pohrozil přitom, že KDU-ČSL ve vládě být nakonec nemusí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva předsedové ČSSD Bohuslav Sobotka, hnutí ANO Andrej Babiš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Zdroj: ČTK

S resorty kultury a zdravotnictví, které KDU-ČSL nabízí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, se lidovci podle Bělobrádka nespokojí, ani kdyby získali navíc post vicepremiéra bez ministerstva.

„To, jak si my představujeme rozložení sil ve vládě, pan předseda Sobotka ví již několik týdnů, jeho nabídka na první trojstranné schůzce předsedů tomu vůbec neodpovídala,“ uvedl Bělobrádek v České televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory zástupců stran budoucí koalice na rozdělení ministerstev zaznamenala Věra Masopustová

KDU-ČSL podle něj chce také silné ministerstvo, například resort práce a sociálních věcí nebo zemědělství. „Je tady pořád varianta, že účastni ve vládě nebudeme,“ podotkl Bělobrádek.

Možný premiér Sobotka označil Bělobrádkova slova za nepříliš šťastná, jednání o rozdělení vlády to ale podle něj neohrozí.

„Na druhou stranu je třeba vnímat to, že všichni koaliční partneři by měli mít dobrou vůli, pokud chceme dosáhnout finální dohody. Zastoupení jednotlivých stran ve vládě musí také odrážet jejich volební výsledek, čili není možné si odmyslet to, jak silné jsou jednotlivé strany,“ upozornil Sobotka.

Vyšší důchody i minimální mzda. Nová koalice představila svůj program

Číst článek

To šéf hnutí ANO Andrej Babiš byl v reakci důraznější. Bělobrádkovým slovům prý nerozumí, o rozdělení křesel podle něj zatím zástupci stran jednali jen jednou, a to půl hodiny a bez závazných výsledků. Neodpustil si poznámku na adresu stran s malým počtem poslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na postoj hnutí ANO k požadavkům KDU-ČSL se Radiožurnál ptal předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka

„Ty příklady minulosti, že pan Bursík měl šest poslanců a čtyři ministerstva, to byly absurdní situace, kdy vždycky ten nejmenší nejvíc vydíral,“ řekl Babiš s odkazem na působení Strany zelených v někdejší koaliční vládě Mirka Topolánka.

„My si myslíme, že KDU-ČSL má nárok na dva resorty, a nevidím důvod, proč by měli být nějak méněcenní. Tak to vychází podle hlasů voličů,“ dodal Babiš.

Rozdělení ministerstev je poslední nedořešené místo nové koaliční smlouvy, kterou zástupci vznikající trojkoalice představili dnes. Podle návrhu ČSSD by sociální demokracie měla mít premiéra a dalších sedm křesel, ANO vicepremiéra a šest křesel a lidovci vicepremiéra a dvě ministerstva. Jednání o obsazení kabinetu mají začít už v pondělí.

Procentuální zisk hlasů a obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Vedení ČSSD podpořilo koaliční dohodu s ANO a KDU-ČSL, referendum už nechce

Číst článek

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme