Lidovci chtějí vrátit zákon o specifických zdravotních službách zpět expertům

Lidovečtí poslanci chtějí zastavit legislativní proces u zákona o specifických zdravotních službách. Poslanecký klub KDU-ČSL dnes požádal předsedu strany Jiřího Čunka, aby v koalici tento požadavek vyjednal. Důvodem jsou 'výhrady svědomí' lidovců k tomu, že by v České republice mohly potrat podstoupit i občanky Evropské unie, například Polky nebo Irky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gynekologie, porodnictví | Foto: Pavlína Adamcová

Zákon by se měl podle lidovců ještě vrátit k expertům k dopracování. K tomuto kroku se lidovečtí poslanci rozhodli přesto, že při odmítnutí lékařského zákroku - v tomto případě interrupce, který je dostupný Češkám - občankám Evropské unie, hrozí Česku pokuty od Evropské komise.

Podle šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Pavla Severy ale není možné, aby zákon situaci kolem interrupcí ještě zhoršoval:

"Potom je otázkou, k čemu nás zavazuje evropská legislativa, čemu jsme povinováni a co nám říká ústava. A jakým způsobem právě v tomto nalézt to nejlepší řešení. My jsme si jisti, že je možné takové řešení, které by neodporovalo evropským představám a zároveň, aby tu situaci skutečně nezhoršovalo. Proto říkáme, že o tom ještě potřebujeme jednat."

Kabinet normu jednohlasně schválil minulý týden, ruku pro ni tedy zvedli i ministři KDU-ČSL. Podle premiéra Mirka Topolánka by si měla se zákonem teď spíš poradit sněmovna:

"My jsme na vládě jednomyslně tento návrh zákona schválili. Myslím, že v této chvíli už je spíš na sněmovně, aby si s ním poradila. Celému schvalování předcházelo velmi složité vyjednávání. Zbývá nám definice fakticky poskytování bezplatné zdravotní služby v České republice. Všechny připomínky zelených jsou dneska vypořádány. S KDU-ČSL bude jednání, kdy jejich odborná komise s pracovníky ministerstva zdravotnictví dá dohromady takovou formulaci, na které se ve čtvrtek vláda shodne. A pak půjdou všechny zákony do Poslanecké sněmovny."

Zákon o specifických zdravotních službách je součástí první části reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka. Upravuje kromě potratů i pravidla umělého oplodnění, přeměny pohlaví, sterilizace a dalších zákroků.

Přečtěte si také:
Lidovci odmítají Julínkův návrh upravující potraty
Záměr lidovců zpřísnit pravidla interrupcí budí rozpaky

Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme