Lidovci chtějí vrátit zákon o specifických zdravotních službách zpět expertům

Lidovečtí poslanci chtějí zastavit legislativní proces u zákona o specifických zdravotních službách. Poslanecký klub KDU-ČSL dnes požádal předsedu strany Jiřího Čunka, aby v koalici tento požadavek vyjednal. Důvodem jsou 'výhrady svědomí' lidovců k tomu, že by v České republice mohly potrat podstoupit i občanky Evropské unie, například Polky nebo Irky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gynekologie, porodnictví

Gynekologie, porodnictví | Foto: Pavlína Adamcová

Zákon by se měl podle lidovců ještě vrátit k expertům k dopracování. K tomuto kroku se lidovečtí poslanci rozhodli přesto, že při odmítnutí lékařského zákroku - v tomto případě interrupce, který je dostupný Češkám - občankám Evropské unie, hrozí Česku pokuty od Evropské komise.

Podle šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Pavla Severy ale není možné, aby zákon situaci kolem interrupcí ještě zhoršoval:

"Potom je otázkou, k čemu nás zavazuje evropská legislativa, čemu jsme povinováni a co nám říká ústava. A jakým způsobem právě v tomto nalézt to nejlepší řešení. My jsme si jisti, že je možné takové řešení, které by neodporovalo evropským představám a zároveň, aby tu situaci skutečně nezhoršovalo. Proto říkáme, že o tom ještě potřebujeme jednat."

Kabinet normu jednohlasně schválil minulý týden, ruku pro ni tedy zvedli i ministři KDU-ČSL. Podle premiéra Mirka Topolánka by si měla se zákonem teď spíš poradit sněmovna:

"My jsme na vládě jednomyslně tento návrh zákona schválili. Myslím, že v této chvíli už je spíš na sněmovně, aby si s ním poradila. Celému schvalování předcházelo velmi složité vyjednávání. Zbývá nám definice fakticky poskytování bezplatné zdravotní služby v České republice. Všechny připomínky zelených jsou dneska vypořádány. S KDU-ČSL bude jednání, kdy jejich odborná komise s pracovníky ministerstva zdravotnictví dá dohromady takovou formulaci, na které se ve čtvrtek vláda shodne. A pak půjdou všechny zákony do Poslanecké sněmovny."

Zákon o specifických zdravotních službách je součástí první části reformy zdravotnictví ministra Tomáše Julínka. Upravuje kromě potratů i pravidla umělého oplodnění, přeměny pohlaví, sterilizace a dalších zákroků.

Přečtěte si také:
Lidovci odmítají Julínkův návrh upravující potraty
Záměr lidovců zpřísnit pravidla interrupcí budí rozpaky

Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme