Lidovci i zelení mají mandát jednat o trojkoalici, ČSSD kabinet nepodpoří
Křesťanští demokraté a zelení mají mandát od širšího vedení svých stran jednat s ODS o trojkoaliční vládě. KDU-ČSL ale chce vyjednávat i s ČSSD, která by se podle ní měla stát konstruktivní opozicí. Sociální demokracie však kabinet na půdorysu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených definitivně odmítla podpořit.
Lidovci souhlasí s dalším jednáním s ODS a Stranou zelených o vytvoření společné vlády. Jednat ale chtějí i s ČSSD, která by se podle nich měla stát demokratickou a konstruktivní opozicí. Po zasedání celostátního výboru KDU-ČSL to oznámil předseda Jiří Čunek.
"Budeme vyjednávat o nějaké maximální podpoře, protože tato vláda v zásadě riskuje to, že ponese všechnu tíhu těch reforem, a nabízí vlastně sociální demokracii, že ona na tom může v opozici vydělat," řekl šéf KDU-ČSL.
Pro svou účast v kabinetu s občanskými demokraty a zelenými si lidová strana klade jasnou podmínku: "KDU-ČSL se bude na společné vládě účastnit s podmínkou, že vláda během roku 2007 připraví a předloží do Poslanecké sněmovny balík reformních zákonů, s jehož schválením spojí otázku své důvěry."
V případě, že by vláda nedokázala prosadit reformy, budou lidovci podporovat podle Čunka co nejrychlejší vyhlášení předčasných voleb. Usnesení celostátního výboru KDU-ČSL podpořili všichni jeho členové až na jednoho, který se zdržel hlasování.
Také republiková rada zelených pověřila rozšířené vedení strany, aby jednalo o příští vládě s ODS a KDU-ČSL. Vedení strany má mandát rozhodnout o případném vstupu zelených do vlády. "Kdybychom se teď do těch rozhovorů nezapojili, tak v podstatě tam není řešení: tam jsou menšinové vlády, které nedostanou důvěru, potom divoké hlasování ve třetím kole, nedostatečná vůle poslanců k předčasným volbám," uvedl šéf zelených Martin Bursík.
Sociální demokracie vznik trojkoaliční vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených nepodpoří. Shodl se na tom ústřední výkonný výbor strany. Jak řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, shoda byla jednomyslná.
"Žádný člen ÚVV nehlasoval pro něco takového, ani se nezdržel hlasování. Všichni členové ústředního výkonného výboru, kteří hlasovali, byli proti tomu, aby sociální demokracie podpořila projekt vlády těchto tří pravicových stran," dodal Sobotka.
Vedení sociální demokracie současně odmítlo, že by ve straně existovala nějaká skupina přeběhlíků. Poslance Miloše Melčáka a Michala Pohanku ČSSD opakovaně vyzvala k návratu do klubu. Podle předsedy Jiřího Paroubka bude později ale víc záležet na jejich dalších krocích.
"Pokud by kdokoliv hlasoval pro pravicovou vládu, tak myslím, že by to byl logický požadavek, že by takový člověk prostě musel v sociální demokracii skončit," prohlásil Paroubek.