Lidovci i zelení odmítají výzvu Paroubka spojit se proti ODS

Lidovci ani zelení nevyzvou své voliče, aby v druhém kole senátních voleb hlasovali proti kandidátům ODS. S tímto návrhem přišel včera předseda ČSSD Jiří Paroubek. Obává se absolutní většiny občanských demokratů v Senátu. Občanští demokraté se probojovali do rozhodujícího klání ve 26 z 27 obvodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík

Martin Bursík | Zdroj: ČTK

Šéfové zelených Martin Bursík a lidovců Jan Kasal společný postup proti ODS ve druhém kole senátních voleb odmítají.

"My se nepřipojujeme ke kampani pana předsedy Paroubka, nemáme důvod přiklánět se na jednu nebo na druhou stranu a ve volebních obvodech, kde proti sobě stojí ODS a sociální demokracie, zůstaneme neutrální," řekl Bursík v České televizi.

Kasal označil takový postup označil za nedemokratický. "Je v našem zájmu, aby byl Senát co nejpestřejší, ale na druhou stranu vytváření koalic proti někomu, proti politické straně nám nepřijde vůbec užitečné. Pro mě představa, že sedím doma ve Žďáře nad Sázavou u rozhlasového přijímače a nějaký politik mě říká, koho mám ve druhém kole volit, takhle já si demokracii nepředstavuji," řekl Kasal.

Komunisté výzvě budou o Paroubkově během dneška jednat. Jejich místopředseda Jiří Dolejš ale připustil, by jeho strana mohla Paroubka následovat a podpořit kandidáty, kteří se ve druhém kole o senát s ODS utkají. "Dokonce i v těch obvodech, kde si volič nebude moci vybrat levicového kandidáta, chceme upozornit, že je lepší sáhnout ke kandidátům pravého středu," řekl Dolejš.

Podle místopředsedy ODS Pavla Béma není dosažení většiny v Senátu strategickým cílem jeho strany. Výzvu šéfa ČSSD označil za hloupou a zbytečnou. "V konečném důsledku může působit vůči ČSSD i kontraproduktivně," uvedl Bém v České televizi s tím, že voliči mají vlastní rozum.

"Mobilizace je nezbytná pro obranu sociálního státu, za příklad bych dal sociální zákony, které byly přijaty na začátku roku. Je to právě ODS, která navrhuje odložení zákoníku práce, je to expertní skupina ministra financí Tlustého, která navrhuje zrušení rodičovského příspěvku, zrušení porodného," hájil postoj ČSSD místopředseda Bohumil Sobotka. Hrozí podle něj, že sociální legislativa, kterou ČSSD prosadila na jaře, může být ohrožována ze Senátu v případě, že tam bude mít ODS většinu.

Bém má tato slova za absurdní vzhledem k tomu, že právě Sobotka navrhoval odložení účinnosti sociálních zákonů kvůli tomu, že na jejich plnění nejsou ve státním rozpočtu peníze. Sobotka to odmítl s tím, že po dohodě s ostatními stranami byly odloženy pouze zákony, které nemají vliv na příjmy domácností.

Do druhého kola hlasování o obměně třetiny horní komory postoupili kandidáti ODS v 26 obvodech z 27, zástupci občanských demokratů unikl finálový duel jen na Zlínsku. K vytvoření ústavní většiny potřebuje nejsilnější parlamentní strana zisk třípětinové většiny. Za velký úspěch bude Bém považovat zisk 13 křesel, úspěchem podle něj bude i zisk deseti mandátů, které ODS obhajuje.

Martin Hromádka, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme