Lidovci jednají o možné vládě s ČSSD s podporou komunistů

Celostátní výbor KDU-ČSL v tuto chvíli hodnotí postup svého předsedy v povolebním vyjednávání. Dnes v noci se vedení lidovců a sociálních demokratů dohodlo na prioritách možného společného koaličního programu. ČSSD teď čeká na stanovisko lidovců, zda umožní Miroslavu Kalouskovi pokračovat ve vyjednávání o případné menšinové vládě s ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a M. Kalousek | Zdroj: ČTK

Grémium ČSSD se už dopoledne dohodlo na výrazném ústupku vůči lidovcům. Jde o tři body, které se týkají úpravy vztahu s církvemi, jak řekl místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. "Prvním je zrušení poslední novely církevního zákona, která byla přijata v Poslanecké sněmovně a která byla kontroverzní, ratifikace smlouvy s Vatikánem, kterou připravila předcházející vláda a která zatím nebyla ratifikována, a také na tom, že obě strany se zasadí o definitivní a spravedlivé vyřešení vztahu státu a církví v České republice," upřesnil Sobotka.

Mezitím reagují na nové informace i občanští demokraté. Jejich předseda Mirek Topolánek poslal šéfovi lidovců dopis, ve kterém zveřejnil své obavy, že se Kalousek stal obětí dezinterpretací. "Speciálně týkající se údajné snahy ODS změnit volební systém v České republice tak, aby poškodil, případně zlikvidoval malé strany. O údajném návrhu ODS rozdělit si moc ve státě s Českou stranou sociálně demokratickou," řekl Topolánek.

Předseda vlády Mirek Topolánek dnes také oznámil, že koncem příštího týdne chce s projektem vlády jít za prezidentem republiky. Tato vláda by měla zemi přivést k předčasným volbám a zabránit nástupu komunistů k moci. Pokud prezident tento kabinet jmenuje, musí vláda do 30 dnů požádat sněmovnu o důvěru.

Celostátní výbor KDU-ČSL, který posuzuje postup svého vedení při povolebních jednáních v posledních dnech, zatím oddálil své rozhodnutí.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme