Lidovci jsou podle Čunka v krizi, na sjezdu vyzval k jednotě

KDU-ČSL je podle jejího šéfa Jiřího Čunka nejednotná. Situaci, kdy je ve straně více názorových proudů Čunek kitizoval ve svém víc než hodinovém projevu k účastníkům sjezdu ve Vsetíně. Z něj by mělo vzejít nové vedení KDU-ČSL. O pozici předsedy se včetně Čunka ucházejí čtyři kandidáti. Žádný z nich není před volbou jasným favoritem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Čunek řeční | Zdroj: ČTK

O post předsedy KDU-ČSL kromě současného šéfa strany Jiřího Čunka usilují poslanci Michaela Šojdrová a Cyril Svoboda a europoslanec Jan Březina. Kandidáti osloví účastníky sjezdu 10minutovým projevem a volba pak bude tajná. Už dopoledne si lidovci vyslechli úvodní řeč Jiřího Čunka.

Čunek ve svém vystoupení kritizoval atmosféru ve straně. Podle něj jí poškozuje rozštěpení a to ovlivňuje i schopnost prosadit lidovecké priority. Podle Čunka s názorovým rozdělením KDU-ČSL bojuje už dlouho:

"Očekával jsem, že dokážeme ve vládě a parlamentu prosazovat své dlouholeté priority, postoje a přání členské základny. V tom jsem se ale velmi zmýlil. Zmýlil jsem se v tom stejně jako všichni předsedové od dob Josefa Luxe přede mnou."

Čunek se v projevu opřel i do poslaneckého klubu vedeného Pavlem Severou. Ten podle Čunka někdy hlasoval proti rozhodnutí stranických orgánů a má svůj podíl na tom, že ne vždy se KDU-ČSL podařilo prosadit stranické priority:

"Nedokázali jsme to. Příležitostí bylo dost - volba prezidenta, zdravotnická reforma, internetové sázení, možnost prosazovat lidovecké koncepce v rodinné a sociální politice. Názorové rozdělení poslaneckého klubu to neumožnilo. A ani jako ministři jsme nebyli schopni táhnout za jeden provaz."

Podle Čunka že by bylo do příštích sněmovních voleb třeba vybrat do čela kandidátek nové tváře. Podle Pavla Severy by se jednalo o výměnu neposlušných poslanců:

"Já už jsem to slyšel několikrát, že je potřeba lidi vyměnit z toho důvodu, že mají jiný názor. Já se netajím tím, že jsem byl mnohokrát kritický ke krokům stávajícího vedení, nejenom předsedy Čunka. Protože já jsem přesvědčen, že chyba celého vedení bylo to, co se stalo v KDU-ČSL. Samozřejmě jsem zaslechl, že je potřeba velké změny, ale myslím si, že pokud nejsme schopni se domluvit a převládne ten proud, který reprezentuje současné vedení, tak bychom se stejně pořád nebyli schopni domluvit a určitě by ty spory byly nadále."

Čunek se v projevu k delegátům sjezdu také ostře vyhranil proti Miroslavu Kalouskovi, který chce po sjezdu KDU-ČSL opustit a založit novou konzervativní středopravou stranu. Podle Čunka odejít má. V politice musí být rozcestníky s možností odbočit," řekl ke Kalouskově záměru.

Miroslav Kalousek na Čunkův projev reagoval bonmotem: "Zpráva předsedy svojí úrovní a myšlenkovou bohatostí dosáhla úrovně svého interpreta. Z tohoto hlediska to byla jistě zpráva věrohodná a poctivá."

Přečtěte si také:
Ve Vsetíně začal sjezd lidovců, hlavní bude volba předsedy

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme