Lidovci mají připomínky k plánům na změnu volebního zákona

Lidovcům se nelíbí změny volebního systému tak, jak je připravuje ministerstvo spravedlnosti. Zbytku koalice by proto chtěli nabídnout vlastní představu. Podle ní by se měli lidé motivovat hlavně tím, že by mohli do sněmovny volit konkrétní osobnosti. Nový systém tak, jak na něm pracuje resort spravedlnosti, by měl zajistit, aby malé strany nebyly při přepočítávání hlasů na mandáty v nevýhodě, a zavádí i bonus pro vítěze voleb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

přenosná volební urna

přenosná volební urna | Foto: Marián Vojtek

Ministerstvo momentálně chystá několik variant změn, které by měla ještě v srpnu posoudit vláda. Jde vesměs o úpravy v systému přepočítávání hlasů pro jednotlivé strany na konkrétní křesla ve sněmovně. Koalice tím chce zabránit i patovým situacím, jakou jsme například zažili při posledních volbách.

To nevyžaduje změnu Ústavy, potvrdila Radiožurnálu mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová: "Základním zadáním pro práci je text koaliční dohody, který zavazuje koaliční strany upravit volební systém tak, aby garantoval vyšší míru proporcionality - to znamená, aby neznevýhodňoval malé strany a garantoval vítězi voleb tzv. bonus. Je zpracováno více variant a bude na ministrech, aby rozhodli, která se zpracuje do paragrafovaného znění."

Podle informací dnešního Práva se ale lidovcům nelíbí ani jedna varianta změn, které ministerstvo spravedlnosti připravilo. Podle nich by měl být nový systém méně nevýhodný pro malé strany.

Lidovci by chtěli spíš voliče motivovat, aby chodili k volbám a hlasovali pro konkrétní osobnosti. Podle Práva tak hledají inspiraci například v německém systému, kde má každý volič 2 hlasy - jedním volí osobnost a druhým politickou stranu.

"Hlas voliče pro stranu zůstává tak, jak je, ale hlas pro toho či onoho poslance na kandidátce má daleko větší význam," řekl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Nad zavedením takového systému u nás ale kroutí hlavou občanský demokrat Marek Benda.

Podle občanského demokrata Marka Bendy by ale taková změna u nás nutně znamenala i změnu Ústavy: "Takováto úvaha by zřejmě musela znamenat i nějaké výrazné a vážné úvahy o Senátu. Není možné v podstatě přecházet k částečně většinovému systému při existenci druhé komory. Navíc by samozřejmě bylo s otazníkem, nakolik by to bylo v souladu s ústavou, která říká, že do sněmovny se volí na základě poměrného systému."

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme