Lidovci mění kampaň. Kandidátky ale chtějí schválit podle plánu

Lidovci chtějí kandidátní listiny pro sněmovní volby schválit v původně plánovaném termínu 1. srpna. Uvedl to ministr zemědělství a volební manažer strany Marian Jurečka z KDU-ČSL. Volební tým KDU-ČSL po rozchodu s hnutím Starostové a nezávislí intenzivně pracuje na změnách v kampani. Lidovci stejně jako STAN plánují, že se od příštího týdne budou prezentovat jako samostatný volební hráč.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Briefing po jednání poslaneckého klubu a celostátního výboru KDU-ČS, Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lidovci nebudou mít podle prvního místopředsedy strany Mariana Jurečky se skládáním kandidátek problém.

„KDU-ČSL má druhou nejsilnější členskou základnu a máme i mnoho lidí, kteří jsou mimo členskou základnu, kteří jsou ochotni kandidovat, a ty samozřejmě chceme pro kandidátky získat. Někteří už byli teď na společných kandidátkách, některé budeme chtít doplnit," řekl Jurečka.

STAN představí samostatnou kampaň. Chceme kultivovaný rozchod, říká Farský

Číst článek

Dodal, že v úterý se sejde celostátní výbor, který by měl kandidátní listiny schválit. Na samostatné kampani pak lidovci začali pracovat před několika dny.

„Od úterý úplně naplno, takže teď doděláváme vizuál, který bude jen pro samostatnou kampaň KDU-ČSL. Ten by měl být hotov v nejbližších dnech a potom představen našim regionům," přiblížil.

Upřesnil, že kampaň byla rozfázována do tří částí. „Jedna byla předprázdninová, druhá prázdninová, kde nám do toho vstoupily tyto věci okolo rozhodování koalice, a třetí, ta ústřední, která je od začátku září. My se budeme snažit od začátku září prezentovat už i programové priority," popsal další fázi kampaně.

Dosud lidovci do kampaně investovali několik milionů. „Počítáme, že si budeme brát úvěr okolo 30 milionů korun plus budou zdroje od drobných sponzorů, bavíme se o částce mezi 40 až 50 miliony korun," doplnil Jurečka.

Rozpad koalice KDU-ČSL a STAN

Starostové v úterý nevyhověli žádosti lidovců, aby se hnutí místo koaliční spolupráce spokojilo s místy na kandidátkách KDU-ČSL. Rozhodli, že do voleb půjde STAN samostatně.

Rozpad dvojkoalice: Starostové půjdou do voleb bez lidovců. Chceme budovat svou identitu, řekl Gazdík

Číst článek

„Nepodařila se koalice pro tyto volby, ale počítáme s tím, že dohoda o spolupráci o všech ostatních volbách, a třeba v budoucnu i těch sněmovních, bude dál platit," řekl Jurečka.

Ministr zemědělství by si přál, aby lidovci jako samostatný volební subjekt ve volbách získali deset procent.

Kvůli obavám, že právě na tuto hranici koalice se STAN nedosáhne, lidovci Starostům minulý týden navrhli změnu spolupráce. Jako samostatným uchazečům o vstup do sněmovny bude lidovcům i Starostům stačit pět procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme