USA 0:1 Česko

Lidovci na ultimátum nepřistoupí, premiéra respektují

Ministři křesťanské demokracie prý nepřistoupí na ultimátum, které jim dal premiér Stanislav Gross, a nebudou mu podávat žádný "slib". Respektují však rozhodnutí sociálních demokratů mít Grosse v čele vlády a jsou připraveni dál ve společném kabinetu pracovat. Vyplynulo to z vyjádření ministrů dopravy Milana Šimonovského, životního prostředí Libora Ambrozka a šéfa lidovců Miroslava Kalouska. Splnili tak přání premiéra, aby mu sdělili, zda si přejí jeho výměnu. "Nechtěli jsme jeho hlavu," prohlásil ministr Ambrozek. Zopakoval, že otázka premiéra je odpovědností sociálních demokratů a lidovci mají zájem, aby ČSSD přijala jejich doporučení, protože aféra poškozuje akceschopnost vlády a vůbec republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross po jednání s Pavlem Němcem | Foto: Michal Doležal

Stanislav Gross chtěl vědět, jestli jsou pro výměnu premiéra a zda považují vládu za akceschopnou. Svůj požadavek zdůvodnil Stanislav Gross takto. "Mě nejde o vyjádření ve sněmovně. Mně jde o vyjádření pro veřejnost, protože přece není možné, aby koaliční strana ústy svého předsedy prohlásila, co prohlásila, a bylo si myšleno, že se nic nebude dít. tady je zapotřebí znát stanovisko členů vlády za tuto stranu a podle něj se rozhodnu, jak dál."

A stanovisko vyjádřili křesťanští demokraté po čtvrtečním večerním zasedání celorepublikového výboru strany. Oznámili, že nepřistoupí na ultimátum, které jim dal premiér Stanislav Gross, a nebudou mu podávat žádný "slib". Respektují však rozhodnutí ČSSD mít Grosse v čele vlády a jsou připraveni dál ve společném kabinetu pracovat. Vyplynulo to z prohlášení ministrů dopravy Milana Šimonovského, životního prostředí Libora Ambrozka a šéfa lidovců Miroslava Kalouska. "Nechtěli jsme jeho hlavu," prohlásil ministr Ambrozek.

Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek ovšem kritizoval fakt, že premiér tato ultimáta jeho ministrům vůbec kladl. "Výroky typu okamžitě teď do 24 hodin okamžitě řekněte, že mne milujete. To jsou výroky hysterických milenek, ne premiéra."

V pátek ve 13 hodin se premiér setká osobně s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem a na čtvrtou odpoledne pak svolal mimořádné zasedání předsednictva ČSSD. Krizi vládní koalice odstartovalo právě Kalouskovo prohlášení, že aféra kolem majetkových poměrů Grossovy rodiny ohrožuje akceschopnost vlády.

Markéta Kaclová, Lucie Weissová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme