Lidovci navrhují pozastavit eurokampaň

Vedení lidovců navrhuje - po francouzském odmítnutí evropské ústavy - pozastavit českou informační kampaň k přijetí tohoto dokumenty. KDU-ČSL chce počkat až do strategického rozhodnutí Evropské unie. Premiérovi se lidovecký postup nelíbí, kritizuje šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska, že znovu "vráží dýku do zad" koaličním partnerům. Na středu Jiří Paroubek svolal jednání koaličních lídrů, aby s nimi další postup při ratifikaci evropské ústavy projednal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: KDU-ČSL

Lidovci rovněž vyzvou předsedy všech demokratických parlamentních stran za účasti premiéra Jiřího Paroubka a ministra zahraničí Cyrila Svobody, aby společně projednali další vývoj. Premiér Paroubek přitom včera prohlásil, že osvětová kampaň k euroústavě má pokračovat.

V úterý pak Paroubek svolal na středu jednání koaličních lídrů, aby s nimi další postup při ratifikaci evropské ústavy projednal. Podle premiéra se lidovci znovu dopouštějí stejné rétoriky jako před několika měsíci: "Já si myslím, že pan předseda Kalousek projevil v minulém týdnu opět svůj oblíbený způsob politiky - vrážení dýky do zad svému koaličnímu partnerovi. Myslím, že by s tím měl přestat."

Francouzské referendum rozděluje český postoj k ratifikaci eurokonstituce

Premiér Jiří Paroubek v pondělí prohlásil, že jeho vláda bude i nadále o schválení evropské ústavní smlouvy usilovat. "Nicméně je v tuto chvíli potřeba čekat na vyjádření francouzské vlády, aby řekla, jak chce postupovat dál. Umím si představit, že tyto věci bude také potřeba projednat v polovině příštího měsíce v průběhu jednání Rady Evropy. Tento orgán se k tomu bude muset nepochybně vyjádřit," řekl Paroubek. Premiér je přesvědčen, že zamítnutí euroústavy ve Francii není dramatem, ale může se jednat o začátek jiného procesu. Podle něho je potřeba hledat i nová řešení. Jako možný příklad uvedl celoevropské referendum, o kterém už dřív mluvil s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem.

Naopak podle prezidenta Václava Klause už nemá smysl pokračovat v ratifikaci euroústavy. Evropská ústava v této verzi je podle hlavy státu minulostí. "Úsměvné pokusy některých evropských politiků se tvářit, jako kdyby to pravda nebyla a výsledky tohoto referenda v druhé největší zemi Evropy bagatelizovat, tak to já musím říci, že to je pokus marný a zcela zbytečný."

Stejně vzniklou situaci vnímá i opoziční ODS. Podle jejího předsedy Mirka Topolánka je bezpředmětné, aby se Česká republika ratifikaci euroústavy dál věnovala. "České referendum ztratilo smysl. Nevidím jediný důvod, proč by mělo probíhat, protože ta ústavní smlouva na základě platných smluv padla pod stůl. Jestli si někteří byrokraté a někteří politici v Evropě myslí, že mohou obejít francouzské referendum, to mi připadá pro budoucnost Evropské unie jako smrtící."

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme