Lidovci navrhují projekt časově a programově omezené vlády

Křesťanští demokraté jsou připraveni vyjednávat se svými koaličními partnery a ČSSD o vzniku vlády s časově a programově omezeným mandátem. Taková vláda by se pak měla mimo jiné soustředit na přípravu státního rozpočtu a změnu volebního zákona, která by vyloučila možnost patové situace. Po celostátním výboru KDU-ČSL to oznámil předseda strany Miroslav Kalousek. Změna volebního zákona a ústavy by měla podle lidovců směřovat k tomu, aby počet poslanců ve sněmovně byl lichý.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lídři trojkoalice

lídři trojkoalice | Zdroj: ČTK

"Výchozí pozice KDU-ČSL k diskuzi o změně volebního zákona je následující. Navrhujeme poměrný systém bez d´Hondtova koeficientu a změnu Ústavy, která by stanovila lichý počet poslanců v Poslanecké sněmovně," upřesnil předseda lidovců Miroslav Kalousek představy své strany.

Kalousek také uvedl, že lidovci nic nenamítají ani před případnou spoluprací s ČSSD. "Já si umím představit, že by k tomuto projektu mohla přistoupit i sociální demokracie. Rozhodně bychom proti tomu nic nenamítali, ale to je věcí vyjednávání. My teď říkáme tuto výchozí pozici," vyjádřil se Kalousek.

S variantou vlády s časově a programově omezeným mandátem by případně souhlasili i zelení. Zůstává ale otázkou, jestli o něm budou strany do páteční volby předsedy dolní komory vůbec jednat.

"To řešení by mělo přijít v průběhu jednoho týdne, maximálně dvou. Pokud by bylo na mně, přišel bych s tím impulzem ještě před volbou tak, aby se vyjasnila situace a aby se začalo jednat o nějaké nové formě dohody politických partnerů. Nevím, zda se mi to povede. Jinak si myslím, že ta páteční volba předsedy Poslanecké sněmovny je prozatím v podstatě na nic," řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu předseda Strany zelených Martin Bursík.

Šéf ODS Mirek Topolánek přišel s myšlenkou přechodné vlády s časově omezeným mandátem už v sobotu. Českému rozhlasu řekl, že to předpokládá dohodnout se s partnery na několika zásadních bodech. "To znamená změnu volebního zákona v tom smyslu, že by vítěz dostal nějakou bonifikaci, která by mu zabezpečovala sestavení vlády. Bylo by to určitě o rozpočtu a o strukturálních fondech, protože ty jsou termínově nejvíce napjaté. Taková vláda by měla podle mě mít omezený mandát do dubna až května příštího roku. Vše, co by mělo delší trvání, pokládám za velmi nestabilní," prohlásil v sobotu Topolánek.

Podle informací on-line deníku Aktuálně.cz by mohl Topolánek při páteční schůzce s prezidentem Václavem Klausem navrhnout prezidentovi scénář, který využívá mezery v Ústavě. Klaus by vyzval premiéra Jiřího Paroubka k demisi a pokud sociálnědemokratický šéf výzvu přijme, může být jmenován premiérem Topolánek. Ten by podle ústavy do 30 dnů požádal sněmovnu o důvěru. Pokud ale sněmovna stále nebude fungovat, bude moci trojkoaliční vláda vést zemi i nadále.

V úterý dopoledne by se měl s prezidentem Václavem Klausem setkat premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Měli by spolu prodiskutovat politickou situaci a možná východiska z povolebního patu. Předseda ČSSD během pondělí vyloučil, že by sebou na Hrad vezl demisi. "Sociální demokraté nebudou ustupovat trapnému nátlaku," prohlásil Paroubek.

Premiér také uvedl, že už před dvěma týdny nabídl prezidentovi komplexní řešení, o kterém Klaus mohl diskutovat s dalšími politiky. Ovšem, co konkrétně chce prezidentovi navrhnout, si zatím nechává pro sebe.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme