Lidovci nejsou jednotní v podpoře prezidentského kandidáta

Vedení lidovců doporučilo svým poslancům a senátorům volit v první volbě prezidenta Václava Klause. I přesto ale zákonodárci KDU-ČSL nemají jasno, pro koho se rozhodnou. Václav Klaus je oficiálním kandidátem ODS, ekonoma Jana Švejnara podporují zelení a sociální demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

Václav Klaus nebo Jan Švejnar? Tak tuto otázku teď řeší lidovci. A zatím to vypadá, že co poslanec, to názor. "My jsme měli oba dva kandidáty na klubu a já jsem se rozhodl pro profesora Švejnara," řekl poslanec Ludvík Hovorka.

Jana Švejnara také podporují dva senátoři, kteří se podepsali pod jeho nominaci. Nicméně i Václav Klaus má své jasné zastánce, například místopředsedu sněmovny Jana Kasala. "Já si myslím, že Václav Klaus zasluhuje mou podporu," potvrzuje Kasal.

Řada lidovců nicméně požaduje, aby byla volba prezidenta veřejná. Až podle toho, jak tato otázka dopadne, rozhodnou se, koho budou volit. Podle šéfa legislativní rady vlády Cyrila Svobody by se ale mělo doporučení strany ctít. "Doporučení strany se má ctít, to si myslím, že to tak má být," uvedl Svoboda.

Poslanec Jiří Carbol ale oponuje: "Je to doporučení, takže není to závazné a každý poslanec a senátor se může rozhodnout v tomto případě podle svého uvážení," řekl. Už před Vánoci přitom lidovci avizovali, že nejspíš nechají hlasování svých zákonodárců opravdu jen na nich.

Šéf Strany zelených Martin Bursík nevidí v doporučení, aby lidovečtí zákonodárci podpořili Václava Klause, dramatickou změnu jejich postoje. "Pro mě ta informace není nikterak významná, zůstává diferencovaná pozice a je to tak, že je hodně důležité, jaký poměr lidovců bude hlasovat pro Václava Klause a jaký poměr pro Jana Švejnara," řekl Bursík.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme