Lidovci odmítají jednorázovou smlouvu o vládě

Jednorázovou smlouvu o vzniku "proevropské" vlády odmítá lidovecký šéf Miroslav Kalousek. Právě takovou smlouvu ale svým partnerům z KDU-ČSL a Unie svobody nabízejí sociální demokraté, kteří nestojí o obnovení klasické koaliční spolupráce. Kalousek před dnešním ranním jednáním stran bývalé vládní koalice prohlásil, že se jde domluvit na většinové nekomunistické koalici. Jednorázová smlouva by totiž podle křesťanských demokratů nezabránila ČSSD spolupracovat s komunisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kasal a M. Kalousek | Foto: Marta Myšková

Ministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka je přesvědčený o tom, že jeho strana přišla s velkorysou nabídkou řešení vládní krize. "My jsme připraveni hledat dohodu, hledat kompromisy v zájmu stability České republiky a v zájmu toho, abychom zbytečně nemuseli letos na podzim chodit k předčasným volbám."

Zda se proevropskou většinovou vládu vůbec podaří sestavit, není zatím jasné. Sociální demokraté chtějí, aby nová vláda vznikla na základě jednorázové smlouvy, ale lidovci trvají na uzavření klasické smlouvy koaliční. Ráno to potvrdil jejich předseda Miroslav Kalousek. "Experiment jednorázového schválení, kdy bychom za týden nevěděli, jak by se taková vláda chovala, by byl poměrně nezodpovědný."

Lidovcům se nelíbí ani požadavek, aby v novém kabinetu premiéra Jana Kohouta nebyli čelní straníci a ministři, kteří podali demisi.

Lídři Unie svobody-DEU by v Kohoutově týmu ale zůstat mohli. V Radiofóru Českého rozhlasu 1 to včera připustil předseda poslanců sociální demokracie Michal Kraus. "Co se týká Unie svobody, ať už to je Pavel Němec nebo Karel Kühnl, oba dva v té vládě (Grossově) zůstali, a pokud bude nový premiér akceptovat jejich účast ve vládě, nevidím to jako věc nemožnou."

Naopak s účastí lídrů ČSSD a KDU-ČSL se v novém kabinetu podle Krause stále nepočítá. Lidovci však trvají na tom, že o svých zástupcích ve vládě rozhodnou sami.

Unionisté a křesťanští demokraté také žádají jasné záruky, že ČSSD některé zákony ve sněmovně neprosadí s komunisty. Jak by tato pojistka měla vypadat, naznačil Radiožurnálu ministr zahraničí, lidovec Cyril Svoboda.

"Třeba se dohodne, které návrhy se budou předkládat v rámci té koalice, a tudíž se i pro ně bude hlasovat. A dokážu si představit, že třeba těch témat nebude příliš mnoho, a že některá témata se potom vůbec neotevřou a počká se na situaci až po volbách v roce 2006. Všechno je možné, ale důležité je říci poctivě, že musí jít o koaliční spolupráci, která zabrání tomu, aby tady byl vliv KSČM."

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme