Lidovci odmítají Julínkův návrh upravující potraty

Zdravotnická reforma, tedy balík sedmi zdravotnických zákonů z dílny ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, nebude mít tak snadný život jak se předpokládalo. Stala se totiž předmětem koaličního boje mezi ODS a lidovci. Sporným tématem byly původně regulační poplatky, v posledních dnech se však jablkem sváru stala interrupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Macek | Foto: Marián Vojtek

Podle místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka je jedním z problémů například doba, do které je možné ukončit život nenarozeného dítěte: "V současné době je možné do čtyřiadvacátého týdne ukončit těhotenství. Lékař je podle současných předpisů povinen dítě ve čtyřiadvaceti týdnech narozené resuscitovat a pokoušet se dělat všechno pro to, aby přežilo. Zároveň ve stejné chvíli máme v platnosti zákon, který umožňuje ve čtyřiadvacátém týdnu ještě ukončit život v lůně matky. Budeme navrhovat, aby tato hranice byla posunuta například do 18. týdne."

Macek ve vysílání Radiožurnálu uvedl i další výhrady KDU-ČSL: "Návrh stávající velice volnou úpravu ještě dále rozšiřuje. Jsou tam dva nové body. Potrat bude možné provést bez časového omezení, jestliže by bylo prokázáno, že ten plod je těžce poškozený. A zatímco v současné době mohou potrat v České republice podstupovat pouze ženy, které tady žijí, návrh pana ministra Julínka to rozšiřuje i na cizinky."

Místopředseda KDU-ČSL David Macek si myslí, že zákonná úprava by také měla zavést akreditované poradny. Ženy, které o potratu uvažují, by tam dostaly veškeré informace o problematice interrupcí. Taková zařízení fungují třeba v Rakousku, Francii nebo Německu.

Tomáš Ouředník, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme