Lidovci odmítli řešení dluhu ODA a doporučují sloučení s unií

Stále není jasné, jestli Občanská demokratická aliance zůstane na kandidátkách Čtyřkoalice. Lidovci totiž po několikahodinovém jednání odmítli řešení jejího dluhu. Místo toho navrhují sloučení strany s koalicí Unií svobody-DeU. K integraci ODA vyzvala i unie, která však nabízí i druhé možné řešení. ODA se musí rozhodnout do neděle, pokud sloučení Unií svobody-DeU nepřijme, chtějí lidovci jednat o sestavování kandidátek pro sněmovní volby bez ní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice, Martin Hromádka

Unie svobody nabídla Občanské demokratické alianci dva způsoby řešení jejího téměř sedmdesátimiliónového dluhu u České pojišťovny. První je integrace obou stran. "V tomto případě republikový výbor Unie svobody-Demokratické unie nabízí ODA pomoc tak, abychom společnými silami problém dluhu vyřešili. Proto se rozhodl nabídnout ODA integraci, která by umožnila společně dluh ODA zaplatit," řekla po jednání předsedkyně unie Hana Marvanová.

Druhé řešení předpokládá, že by ODA musela doplnit návrh na vyřešení dluhu o zveřejnění všech jmen osob, které ODA na zaplacení dluhu půjčí. Dále by musela ODA zveřejnit splátkový kalendář, přičemž by roční splátka měla být minimálně pět milionů korun a musela by vybrat jinou nadaci, na kterou by zbytek dluhu převedla.

KDU-ČSL podle jejího předsedy Cyrila Svobody dává ale přednost integraci ODA s Unií svobody-Demokratickou unií. "Celostátní konference vnímá návrh Unie svobody-Demokratické unie na integraci s Občanskou demokratickou aliancí jako možnost ODA vyřešit svůj dluh hodnověrně a transparentně," prohlásil Svoboda. V tomto případě je podle něj KDU-ČSL připravena nabídnout svou pomoc a podpoří toto řešení, jestliže jej ODA přijme do 20. ledna 2002.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda k integraci ODA s Unií svobody-DEU

Šéf aliance Michael Žantovský ale se sloučením s unií nesouhlasí. Do této neděle žádný stranický orgán ODA podle něj jednat nebude. "Pokud se týká návrhu na integraci, ten za těchto podmínek pokládáme za relevantní. Náš ústřední sněm se sejde v neděli 27. ledna a bude posuzovat situaci, ale myslíme si, že v dobrovolném uskupení politických stran jakým je čtyřkoalice by si partněři ultimáta dávat neměli," uvedl Žantovský.

Občanská demokratická aliance měla podle původního vlasního návrhu České pojišťovně do měsíce uhradit 10 miliónů korun a do osmnácti měsíců další dva. Zbývající pohledávku ve výši 56 miliónů korun chtěla ODA splácet u Nadace vzdělávacích programů deseti procenty ze svých veškerých příjmů.

Dvanáct miliónů korun, které měla ODA zaplatit České pojišťovně do roku a půl, si chce půjčit od skupiny patnácti až dvaceti svých členů a sympatizantů. Ty bude zastupovat bývalý předseda strany Jan Kalvoda. Do doby splacení dluhu České pojišťovně bude ODA dávat nadaci pouze pět procent ze svých příjmů. Až začne aliance splácet celých deset procent, měla by nadace získat ročně řádově milióny korun.

Šéfa lidovců Cyrila Svobodu takový způsob řešení oddlužení ODA neuspokojil. Ještě v úterý poznamenal: "Naším přáním je, aby bylo jasné, že ODA skutečně splácí, aby se vědělo, kdy, kolik a jak zaplatí, a aby bylo jasné, že skrze tento dluh nelze ani alianci ani Čtyřkoalici manipulovat, nebo něco podobného. Takže z tohoto důvodu tam je ještě několik otazníků, které je potřeba vyjasnit", řekl Svoboda po společném jednání vedení KDU-ČSL a Unie svobody/DeU.

Lidovci pochybují především o důvěryhodnosti nadace, v jejíž správní radě pracuje Roman Češka, který byl dříve odpovědný právě za financování ODA. Aliance je zároveň jedním ze zřizovatelů nadace.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme