Lidovci plánují zbavit se do dvou let dluhů a chtěli by zpět do sněmovny

Lidovcům se podle jejich předsedy Pavla Bělobrádka podařilo splatit velkou část dluhů a stabilizovat stranu. Úplně bez dluhů chce být KDU-ČSL do dvou let. Tématem jihlavského sjezdu lidovců bylo také oslovení voličů, návrat do sněmovny a možná změna názvu strany. K té nakonec nedošlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na ideové konferenci KDU-ČSL | Zdroj: ČTK

Straně s druhou nejpočetnější členskou základnou v Česku se podle vedení podařilo splatit velkou část dluhů. Do minusu se dostala hlavně kvůli volbám do poslanecké sněmovny před dvěma lety. V nich lidovci neuspěli. V rámci úsporných opatření KDU-ČSL propustila 60 procent zaměstnanců. Bez dluhů chce být do roku 2014.

Místopředsedkyně strany Klára Liptáková vidí jako hlavní nevýhodu lidovců to, že teď nemají zastoupení ve sněmovně. Strana by se podle ní měla snažit dělat všechno proto, aby se do nejvyšší politiky vrátila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezd KDU-ČSL shrnula redaktorka Václava Marešová.

„Ty ambice jsou vrátit se k naší osmdesátileté tradici a vrátit se do sněmovny, protože bez účasti v ní se nějaká politika nedá dělat řádně a aby to bylo smysluplné,“ uvedla Liptáková.

Jak získat voliče a vrátit se do sněmovny byla hlavní témata včerejšího sjezdu strany v Jihlavě. Pozornost poutala také plánovaná změna názvu strany.

Vedení chtělo v názvu Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová nahradit slovo československá pouze výrazem česká. A jako oficiální název používat pouze zkratku KDU-ČSL.

Po dvouhodinové diskuzi, kdy delegáti několikrát zrušili to, co krátce předtím sami přijali, se dohodli, že název vlastně měnit nechtějí.

Liptáková by byla pro změnu, kratší název by podle ní byl pro voliče srozumitelnější. Mezi odpůrce přejmenování pak patřil například bývalý poslanec Ludvík Hovorka. Strana by se prý neměla připravit o svoji původní značku.

„Řada členů a vlastně i novinářů je na tu značku zvyklá a já si myslím, že to funguje naprosto stejně jako v případě obchodní firmy, určitého výrobku a podobně. Prostě zavedená značka je to, co rozhoduje, co určuje jakousi identitu té strany, sounáležitost lidí s tou značkou,“ řekl Hovorka.

Lidovci se chtěli na sjezdu přejmenovat. Název strany nakonec zachovali

Číst článek

Václava Marešová, Martina Spěváčková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme