Lidovci podpořili milionový tunel. 'Nebyl to náš projekt,' brání se kritice Bělobrádek

Milionové dluhy a obvinění ze zpronevěry. Takový je zatím výsledek projektu Energie pod kontrolou, od kterého si stovky škol a obcí slibovaly úsporu na elektřině. Společnost přitom veřejně v roce 2014 podpořil i šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a angažovali se v ní také jeho někteří spolustraníci z regionů. Předseda lidovců se ale nyní k projektu nezná. "KDU-ČSL se to netýká," řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V projektu Energie pod kontrolou se osobně angažovali členové KDU-ČSL Zdeněk Juránek a David Olejníček. Uvažujete o tom, že byste vůči nim vyvodili nějaké důsledky? Třeba je vyzvali, aby od lidovců odešli?
Tak oni se tam (ve společnosti Energie pod kontrolou –pozn. red.) angažovali i členové jiných politických stran. Takže já bych to nevztahoval k politickým stranám.

David Olejníček byl do prosince 2015 člen správní rady, působil jako ředitel kanceláře společnosti. | Foto: reprofoto Obec Tučapy | Zdroj: reprofoto www.tucapyuh.cz

Po společnosti Energie pod kontrolou zůstaly desítky milionů dluhů. Neobáváte se toho, že vás to může před volbami poškodit?
Já si myslím, že ne. Protože je to věc, která se KDU-ČSL přímo netýká.

Padlo obvinění za projekt, který připravil obce a školy o desítky milionů. Měl podporu lidovců

Číst článek

Lidovci ale ten projekt, po kterém zůstalo 400 poškozených subjektů, podporovali. Nebylo by tedy lepší přiznat, že šlo prostě o váš přehmat?
Je potřeba se podívat na to, že jsou dvě věci, které se pořád slučují. Prosím proto, aby se tyto dvě věci nemotaly dohromady. Navíc to bylo v době, kdy to fungovalo, takže z tohohle hlediska nejde o projekt KDU-ČSL.

Ano, vy jste už dříve serveru iROZHLAS.cz vzkázal, že jde o dva příběhy – jeden je o podpoře levné energie, kterou lidovci prosazovali, a druhý o společnosti Energie pod kontrolou.
Ano. To není věc KDU-ČSL, tam byli i politici z jiných stran.

Projekt Energie pod kontrolou

Byl to jeden z taháků KDU-ČSL v komunálních volbách v roce 2014. Sliboval obcím návod, jak levněji nakupovat elektřinu. Po třech letech zůstala po společnosti Energie pod kontrolou jen vytunelovaná skořápka a desítky milionů dluhů. Jen pouhý seznam pohledávek v insolvenčním rejstříku má čtrnáct stran. Firma dluží více než čtyřem stovkám obcí, městům i školám.

kno, rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme