Lidovci pokračují ve válce s drogami
Vedení KDU-ČSL schválilo priority práce svých zástupců v koaliční protidrogové komisi, kterou vede ministr vnitra Stanislav Gross. Jak řekl šéf lidovců Miroslav Kalousek, vláda musí nejprve zásadně změnit dosavadní liberální a neúspěšný přístup k drogám.
"Počet závislých jednoznačně stoupá," připomněl Kalousek. Předně je třeba striktně dodržovat pojmenování problému. "Rozlišování na měkké a tvrdé drogy je snaha o postupnou legalizaci určitých drog," domnívá se šéf lidovců.
Za nutné také považuje hlídání toku státních peněz na protidrogové aktivity. Kam finance jdou a kde vlastně končí. Zdůraznil, že podkladem koaliční protidrogové komise musí být zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu o využívání peněz v organizacích, které se zabývají problematikou drogově závislých. "Kde jsou zcela jasně popsány konflikty zájmů, které mají jednotliví pracovníci. Shodou okolností právě ti, kteří jsou ve sdělovacích prostředcích nejvíce slyšet," konstatoval Kalousek.
Lidovci také navrhují vytvoření státního zařízení pro drogově závislé do 15 let, nebo převedení Národního monitorovacího systému pro drogy a drogové závislosti z Úřadu vlády pod hygienickou službu ministerstva zdravotnictví.
Podle KDU-ČSL by navíc státem zabavené peníze z výnosů trestné činnosti měly jít na prevenci v oblasti sociálně patologických jevů.
Někteří experti nesouhlasí
Mnozí odborníci ale recepty křesťanských demokratů odmítají jako kontraproduktivní, naivní i nebezpečné. Josef Radimecký z rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky považuje za základ boje proti omamným látkám hlavně prevenci.
S tvrdým postojem omamným látkám nesouhlasí i řada odborníků z protidrogových center. Například podle psychiatra ze sdružení Sananim Kamila Kaliny má na společnost mnohem větší dopad prodej alkohlolu a tabákových výrobků: "Ta oblast uživatelů těch takzvaných nezákonných drog je ve srovnání s uživateli tabáku a alkoholu dejme tomu menší než jedna desetina."
O drogách jednala před týdnem koalice
Koaliční jednání vyvolali lidovci. Podle experta KDU-ČSL na problém drog Jiřího Vacka přitom nehrozí kriminalizace kuřáků marihuany. Výsledkem tehdejšího večerního bylo ustavení expertní skupiny, která bude revidovat státní protidrogovou politiku. Předsedat jí bude vicepremiér Stanislav Gross.
Na schůzce lidovci dosáhli toho, že se drogy nebudou rozlišovat na tvrdé a měkké. Chtějí také zpřísnit tresty a změnit systém financování protidrogové politiky.Na požadavek tvrdšího postupu k uživatelům drog se unionisté dívají skepticky.
Podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska ale tentokrát jednání o drogách neskončilo hádkou. "Nemůžete čekat, že liberální politická strana bude mít na některá východiska stejné názory jako strana konzervativní. Nicméně všichni reflektujeme, že se svět mění, že jsme v globální válce s terorismem, a ilegální prodej drog je hlavní finanční zdroj terorismu, a tak je potřeba k tomu přistupovat," uvedl tehdy Kalousek.
Vicepremiér a šéf Unie Svobody Petr Mareš sice tvrdí, že lidovecké návrhy nejsou ničím novým a že je obsahuje i současná protidrogová politika - proč ale nerušeně dealeři takřka denně postávají v centru Prahy - to vysvětlit neuměl: "Ne neumím na tu otázku odpovědět. Všichni o nich víme, tak já se svojí radou vlády asi si těžko navléknu černé kukly a půjdu povalovat na zem dealery drog na Václaváku. Já jsem s nadsázkou, ale která není tak daleko od pravdy, konstatoval, že jestli se pan kolega Kalousek rozhodne střílet dealery hned na místě, tak mu v tom bánit nebudu," konstatoval Mareš.