Lidovci požadují stažení Kindla z arbitráže s Diag Human

Širší vedení lidovců nechce, aby právník Milan Kindl dál figuroval v arbitráži státu se zdravotnickou firmou Diag Human. Premiéra Jana Fischera předsednictvo KDU-ČSL vyzvalo, aby právníka zapojeného do aféry na plzeňské univerzitě z případu stáhl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Z důvodu oprávněných pochybností o nestrannosti bývalého proděkana právnické fakulty v Plzni. Jelikož ministerstvo zdravotnictví si za výběrem pana Kindla stojí a nechce tuto věc změnit, proto jsme se rozhodli obrátit přímo na pana premiéra," vysvětlil místopředseda lidovců Jiří Carbol.

Podezření z plagiátorství

Bývalý proděkan Milan Kindl je zapletený do podezření z plagiátorství, které odstartovalo kauzu na plzeňských právech. Problémy na fakultě už začalo řešit státní zastupitelství.

To obdrželo několik podnětů a prověřování doplňuje o nové věci, které postupně v souvislosti s fakultou vyplývají na povrch. Mluví se například o tom, že někteří studenti vystudovali celá práva jen za dva měsíce. Řádné studium přitom trvá pět let.

Arbitráž státu, ve které Kindl figuruje, s firmou Diag Human se táhne od roku 1992. Firma žalovala Českou republiku za to, že jí stát na počátku devadesátých let znemožnil lukrativní obchody s krevní plazmou.

Nekonečný spor o miliardy

Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar zpochybnil v dopise dánské společnosti NovoNordisk kvalitu firmy Diag Human. Následně pak Dánové přerušili spolupráci. V roce 1996 další ministr Jan Stráský odmítl návrh na mimosoudní vyrovnání s Diag Human ve výši 196 milionů korun.

Místo toho začalo takzvané rozhodčí řízení, které trvalo až do současnosti. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu.

Naposledy se Česko v roce 2008 odvolalo proti výsledku arbitráže, kdy měl stát společnosti uhradit zhruba devět miliard korun.

Václava Marešová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme