Česko 0:0 USA

Lidovci: Rezignace Grosse, nebo předčasné volby

Lidovci trvají na odchodu Stanislava Grosse z křesla premiéra. Vyplývá to z usnesení jejich celostátní konference. Dosavadní kroky vedení KDU-ČSL ve vládní krizi delegáti schválili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Libor Ambozek | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Celostátní konference KDU-ČSL pověřila také předsednictvo, aby s novým vedením sociální demokracie dohodlo takové změny koaliční smlouvy, které by krizi ukončily. Varianty jsou dvě - říká šéf strany Miroslav Kalousek.

"Buď pokračování současné koalice s onou námi požadovanou personální změnou, pokud by něco takového nebylo možné, zahájit jednání o možnosti uspořádat předčasné volby co nejdříve."

Obě možnosti ale sociální demokraté odmítají. Šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek věří, že Stanislav Gross svou pozici na sjezdu obhájí - ani o předčasných volbách strana v této chvíli jednat nechce. Vládu totiž čeká řada nesplněných úkolů, například ratifikace evropské ústavní smlouvy. "To by bylo utíkání od rozdělaného díla a to si myslím, že se nedělá; to by byla určitě chyba," říká Zaorálek.

Předčasné volby by se nelíbily ani opozičním komunistům. Naopak místopředseda nejmenší koaliční strany Unie svobody František Pelc se tomuto tématu nebrání. "Ten návrh diskuse o předčasných volbách je určitou možností, krajní možností, a samozřejmě lze o něm diskutovat."

Předčasné volby dlouhodobě prosazuje nejsilnější opoziční strana ODS.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme