Lidovci: Rezignace Grosse, nebo předčasné volby

Lidovci trvají na odchodu Stanislava Grosse z křesla premiéra. Vyplývá to z usnesení jejich celostátní konference. Dosavadní kroky vedení KDU-ČSL ve vládní krizi delegáti schválili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Libor Ambozek | Foto: René Volfík

Celostátní konference KDU-ČSL pověřila také předsednictvo, aby s novým vedením sociální demokracie dohodlo takové změny koaliční smlouvy, které by krizi ukončily. Varianty jsou dvě - říká šéf strany Miroslav Kalousek.

"Buď pokračování současné koalice s onou námi požadovanou personální změnou, pokud by něco takového nebylo možné, zahájit jednání o možnosti uspořádat předčasné volby co nejdříve."

Obě možnosti ale sociální demokraté odmítají. Šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek věří, že Stanislav Gross svou pozici na sjezdu obhájí - ani o předčasných volbách strana v této chvíli jednat nechce. Vládu totiž čeká řada nesplněných úkolů, například ratifikace evropské ústavní smlouvy. "To by bylo utíkání od rozdělaného díla a to si myslím, že se nedělá; to by byla určitě chyba," říká Zaorálek.

Předčasné volby by se nelíbily ani opozičním komunistům. Naopak místopředseda nejmenší koaliční strany Unie svobody František Pelc se tomuto tématu nebrání. "Ten návrh diskuse o předčasných volbách je určitou možností, krajní možností, a samozřejmě lze o něm diskutovat."

Předčasné volby dlouhodobě prosazuje nejsilnější opoziční strana ODS.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme