S Bělobrádkem se o post předsedy KDU-ČSL utká Čunek

Zlínský hejtman Jiří Čunek bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Do funkce byl navržen na sobotním sjezdu strany v Praze. Jeho soupeřem je dosavadní lidovecký předseda a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, který získal nominaci už před sjezdem. Hlasování se uskuteční v sobotu odpoledne.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek z KDU-ČSL

Jiří Čunek z KDU-ČSL | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Já si myslím, že je vždycky dobře, aby bylo více kandidátů. A pak je taky důležité, aby ostatní slyšeli naše pohledy na to, jak jít do voleb, co je důležité. Z toho může vzniknout zajímavá synergie," řekl Čunek novinářům k tomu, co ho ke kandidatuře vedlo.

Svou kandidaturou chce také motivovat spolustraníky, protože když se dějí pouze očekávané věci, je to podle něj demotivační.

O očekávaném volebním výsledku nechtěl spekulovat, podotkl ale, že si věří. "Já jsem si v životě vždycky věřil, ale můj život nestojí na tom, jestli budu mít nějakou funkci," uvedl. Prohlásil také, že nikdy neplánoval, že by v případě neúspěchu ve volbě předsedy usiloval o funkci prvního nebo řadového místopředsedy strany.

Společně se starosty můžeme mít ve volbách i přes dvacet procent, říká šéf lidovců Bělobrádek

Číst článek

O Čunkově kandidatuře se spekulovalo v posledních několika měsících, hejtman a senátor se ale před lidoveckým sjezdem jasně nevyjádřil. Vystupoval ale kriticky k některým krokům vedení strany.

Při jednáních s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) o vzniku volební koalice například kritizoval způsob, jakým vedení lidovců k rozhovorům přistoupilo. Podle něj začalo jednání příliš pozdě a zůstalo málo času na to, aby členské základny obou subjektů mohly spojenectví vstřebat.

Na funkci prvního místopředsedy kandidují ministr zemědělství Marian Jurečka, který funkci zastával dosud, a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Další kandidáti se ale mohou přihlásit přímo na sjezdu.

Lidovci půjdou do voleb se starosty

Volbě vedení strany předcházelo hlasování o vzniku volební koalice lidovců se starosty. Část lidovců měla ke spojenectví výhrady, nakonec ale delegáti dali přednost názoru předsednictva. V tajné volbě hlasovalo pro vznik koalice lidovců a starostů 228 z 279 přítomných delegátů, spojenectví tak získalo podporu 82 procent přítomných.

Koalice tak musí překonat desetiprocentní práh pro vstup do sněmovny, což podle dosavadních průzkumů nemá jisté.

„Kdybychom si nebyli jisti, že půjdeme přes deset procent nebo kdybychom se báli té hranice, tak bychom to nedělili. Kdyby tady skutečně bylo riziko, že propadnou naše hlasy, tak do toho skutečně nejdeme. Nejsme přece blázni," řekl Radiožurnálu předseda vládní partaje ještě před hlasováním o koalici.

Pavel Bělobrádek na sjezdu lidovců v Praze obhajuje post předsedy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ve zprávě, kterou delegátům sjezdu rozdal v sobotu dopoledne, napsal, že obě uskupení mají společné hodnoty a jejich podpora se regionálně doplňuje.

Navíc podle něj volební koalice umožní oběma stranám získat větší podporu ve volbách, což bude potřeba k tomu, aby se zamezilo vzniku "mocenského monopolu protestního hnutí, vstupu extremistů do vlády nebo jejich podílu na moci díky podpoře menšinové jednobarevné vlády".

Koalice KDU-ČSL a STAN je podle něho jediná síla, co zajistí, že se lidé nebudou muset stydět za dění v ČR a že se věci nebudou měnit k horšímu. Za vznik koalice se postavili i další lidovečtí představitelé, mimo jiné bývalý předseda Senátu Petr Pithart či šéf senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar.

Koalice se starosty se ale nelíbí všem

Někteří delegáti sjezdu se ale proti koalici vymezili. Například poslanec ze Zlínského kraje Ludvík Hovorka doporučil místo uzavření koalice přijmout zástupce STAN na kandidátky lidovců.

Kandidátka koalice

Lidovci se se starosty předběžne dohodli i na podobě kandidátky do sněmovny. Vládní strana by měla mít lídra v osmi krajích, STAN v šesti. „Smlouva předpokládá, že se v jednotlivých krajích dohodnou na těch nejlepších kandidátech, řekněme první desítce a ty ostatní kandidáty zipem v poměru jedna ku jedné dosadí každá ze stran a také na těch kandidátkách budou zastoupeni naši regionální partneři," popsal Radiožurnálu šéf starostů Petr Gazdík. Bělobrádek a Gazdík podepsali dohodu o vzniku volební koalice v dubnu, v květnu bylo představeno společné logo lidovců a starostů.

„Myslím, že lidé, kteří podporují nás nebo STAN, tak nás budou volit, ať už to bude koalice nebo kandidátka KDU-ČSL s podporou starostů," řekl.

Proti koalici se vymezil i uherskohradišťský delegát Petr Švehla. „Strana, která je na vzestupu, nemá zapotřebí, aby se s někým spojovala," řekl. Pražský delegát Pavel Mareš zase varoval před hrozbou desetiprocentního volebního prahu.

Bělobrádek: Čeká nás souboj o charakter společnosti

Hlasování o volební koalici následovalo po proslovu předsedy strany Pavla Bělobrádka. V něm prohlásil, že Českou republiku čeká souboj o charakter společnosti a o to, zda zůstane standardní parlamentní demokracií, nebo se posune k autoritářskému systému. Za svůj proslov sklidil od delegátů potlesk.

Lidovci jsou podle Bělobrádka síla pro budoucnost a strana, která je zodpovědná a solidární. „Jsme v jiné situaci než v roce 2013, kdy jsme se vraceli zpět a kdy jsme chtěli zachránit sebe samé," poukázal také na návrat lidovců do sněmovny před čtyřmi lety.

Celostátní sjezd KDU-ČSL v Praze, květen 2017 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Teď jde o víc, jde o tom, jak bude vypadat politický systém v České republice. Zda to bude parlamentní demokracie, prezidentský nebo poloprezidentský systém, centrálně řízená demokracie nebo autoritářský systém," uvedl Bělobrádek.

S poukazem na hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše řekl, že se ukázalo, že lidé kritizující systém se na jeho tvorbě v minulosti sami podíleli a mají své vlastní skandály. Změnu k lepšímu podle něj může přinést KDU-ČSL, protože její představitelé se vzhledem ke svému věku nepodíleli na událostech 90. let.

Gazdík: Lidovci jsou věrohodní partneři

Předseda Starostů Petr Gazdík po Bělobrádkově projevu vyzdvihl dosavadní spolupráci s lidovci. Představitelé KDU-ČSL podle něj jsou věrohodnými partnery, s nimiž není třeba uzavírat smlouvy. Také Gazdík mluvil o tom, že podzimní volby určí budoucí směřování české společnosti.

Jako host na sjezd lidovců dorazil také šéf STAN Petr Gazdík | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Další z hostů, bývalý předseda Senátu Petr Pithart, ve svém projevu varoval před ohrožením demokracie, které podle něj vždy přichází v době, kdy ji lidé považují za samozřejmou. KDU-ČSL podle něj má velkou zodpovědnost v situaci, kdy se některé síly snaží rozvolňovat vyvážení mocí a oslabovat roli Parlamentu.

Podpořil také Bělobrádka, u něhož vyzdvihl úsporný styl a tah na branku a kterého přirovnal k dlouhodobému lidoveckému předsedovi z 90. let Josefu Luxovi. Na sjezd lidovců dorazil také bývalý člen Miroslav Kalousek, který je současným předsedou TOP 09.

Na úvod promluvil šéf evropských lidovců

Hned v úvodu celostátního sjezdu lidovcům popřál úspěch šéf frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfred Weber. Podle něj je potřebný pro zachování stability a demokracie v Česku, protože stát není možné řídit jako firmu. Narážel tak na vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Sjezd KDU-ČSL v Praze, Manfred Weber předseda Evropské lidové strany v Evropském parlamentu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nelze řídit zemi jako firmu. Země je založena na demokracii, na hodnotách, na zapojení lidí, na diskuzi. A nemůže tady být velký šéf, který rozhoduje jako ve firmě, tak demokracie nefunguje. A proto spoléháme na úspěch KDU-ČSL, že zachová v Česku přístup založený na hodnotách," uvedl Weber.

Člen bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Weber jednal před zahájením sjezdu s lidoveckým předsedou Pavlem Bělobrádkem o aktuální situaci v Česku a o nedávné politické krizi. „V Bavorsku se velmi zajímáme o to, co se v Česku děje. Potřebujeme stabilitu, silné vedení založené na hodnotách," řekl.

Velké plány KDU-ČSL aneb Zaštěká šestiprocentní ratlík?

Číst článek

KDU-ČSL, je stejně jako CSU a její sesterská CDU německé kancléřky Angely Merkelové, v rámci Evropského parlamentu součástí EPP. Weber proto na jejím sjezdu vystupuje jako zástupce spřízněné strany evropské strany.

Kromě něj do Prahy přijel také předseda slovenského Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Aloiz Hlina. Maďarskou stranu Fidesz reprezentuje místopředseda parlamentního zahraničního výboru Zsolt Csenger-Zalán

ČTK, Lenka Jansová, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme