Lidovci se chtěli na sjezdu přejmenovat. Název strany nakonec zachovali

Jak získat voliče a vrátit se zpátky do sněmovny. Na to celý den hledali recept lidovci. Čtyři stovky jich jednaly v Jihlavě. Strana si mírně změnila pravidla svého fungování tak, aby se víc otevřela možným zájemcům a byla pružnější. Název si ale oproti očekávání členové KDU-ČSL nezměnili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Čtyři stovky lidovců na Vysočinu s žádným velkým očekáváním nepřijely. Sjezd byl spíše formalitou. Na rozdíl od ostatních stran si lidovci často vystačí se skromnějším zázemím jednání. Tentokrát ho tak poskytl nerekonstruovaný kulturní dům v centru Jihlavy.

Tradiční uvítací slivovice ale chyběla. Bývalý poslanec Ludvík Hovorka si to vysvětlil po svém: „Tento sjezd je kratší, více pracovní, a proto nebyla snaha, aby se to ještě nějak rozptylovalo, rozmělňovalo a možná, že to souvisí i s tím, jaký je aktuálně problém metylalkoholu, i když to není samozřejmě problém slivovice.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezd lidovců v Jihlavě sledovala Václava Marešová

Delegáti zahájili jednání tradičně – zpěvem české hymny. Pak už od svého předsedy Pavla Bělobrádka vyslechli hlavně to, že by měli být jednotní a dělat všechno proto, aby se vrátili do sněmovny. Lídr lidovců také při hodnocení české politické scény využil své zkušenosti z práce v potravinářském průmyslu.

„Tam, kde je tma a špína, tam se drží krysy a potkani. A v politice je to stejné. Tam, kde je nepořádek, a tam, kde není průhledné hospodaření, kde nejsou jasně nastavená pravidla, tam potom jsou lidé, kteří ukradnou, co můžou,“ řekl Bělobrádek.

Po svíčkové k obědu, čekal delegáty zlatý hřeb programu – změna názvu strany. Vedení chtělo nahradit slovo československá pouze výrazem česká. A jako oficiální název používat pouze zkratku KDU-ČSL.

Po dvouhodinové diskuzi, kdy delegáti několikrát zrušili to, co krátce předtím sami přijali, se dohodli, že název vlastně měnit nechtějí. Podle místopředsedkyně Kláry Liptákové je to škoda, protože zkratka KDU-ČSL místo dlouhého názvu Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová by pro voliče byla srozumitelnější.

„Někteří lidé, kteří potom hledají třeba náš volební lístek, tak ho ani nenajdou, protože to je tak dlouhý, obšírný název, že s tím zkrátka mají potíže,“ podotkla Liptáková.

Lidovcům ale odpoledne zpříjemnil jeden z delegátů, který je ve vedení místního pivovaru. Jako dárek dostali láhev ležáku. Další sjezd čeká lidovce na jaře.

Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme