Lidovci se nedohodli s Julínkem na podobě reformních zákonů

Lidovci se dnes s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem nedohodli na podobě jeho reformních zákonů. Podle šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka by normy ještě před vládou měli projednat a upravit zdravotničtí experti koaličních stran. Stejný požadavek mají i zelení. Čtyři reformní normy má přitom kabinet už ve svém středečním programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Foto: ČTK

"Musí proběhnout setkání odborníků jednotlivých stran, kteří budou diskutovat o těchto zákonech, protože nejde jenom o ty odstavce, ale jde také o konkrétní vypořádání připomínek. Zákony teď nejsou v té fázi, aby mohly bát projednány ve vládě," uvedl po schůzce Čunek.

Do vlády mají ve středu jít čtyři Julínkovy zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Lidovci mají největší výhrady ke druhé normě, která upravuje mimo jiné potraty. Čunek dnes řekl, že zákon je pro ně v současné podobě z etických důvodů nepřijatelný.

Ministr Julínek považuje takový postup za úmyslné zdržování ze strany KDU-ČSL. Nyní podle něj lidovci znovu žádají o něco, co se už řešilo. "Všechno proběhlo standardním způsobem, dokonce nadstandardním způsobem, protože my jsme se s politickými reprezentacemi o tom bavili a budu o tom referovat panu premiérovi. Zdá se mně, že zase cítím takový starý lidovecký závan destrukce," podotkl Julínek.

O návrzích dnes jednal i s komisí zdravotnických expertů Strany zelených. Ti ocenili, že si pro ně ministr našel dostatek času, takže měli prostor k projednání konkrétních témat, například nárok z veřejného pojištění nebo svobodnou volbu poskytovatele. Také Julínek uvedl, že zelení byli na jednání dobře připraveni, na rozdíl od předchozí diskuse s lidovci. "Jednali jsme věcně a posunuli se opravdu o kus dál," řekl ministr s tím, že většina věcí byla podle něj vysvětlena.

Zelení nicméně chtějí koaliční schůzku. Radiožurnálu to potvrdila ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. "Koaliční jednání bezpodmínečně musí proběhnout, protože zeleným nejde pouze o vypořádání připomínek k těmto zákonům, zeleným jde o korekci zdravotní reformy jako celku, o korekci zdravotní politiky koalice," uvedla Stehlíková. Šéfové všech tří vládních stran se podle ní sejdou zítra ještě před jednáním vlády a dohodnou se, zda budou na této schůzi kabinetu Julínkovy návrhy opravdu projednávat.

Martin Hromádka, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme