Lidovci se nedohodli s Julínkem na podobě reformních zákonů

Lidovci se dnes s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem nedohodli na podobě jeho reformních zákonů. Podle šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka by normy ještě před vládou měli projednat a upravit zdravotničtí experti koaličních stran. Stejný požadavek mají i zelení. Čtyři reformní normy má přitom kabinet už ve svém středečním programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

"Musí proběhnout setkání odborníků jednotlivých stran, kteří budou diskutovat o těchto zákonech, protože nejde jenom o ty odstavce, ale jde také o konkrétní vypořádání připomínek. Zákony teď nejsou v té fázi, aby mohly bát projednány ve vládě," uvedl po schůzce Čunek.

Do vlády mají ve středu jít čtyři Julínkovy zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Lidovci mají největší výhrady ke druhé normě, která upravuje mimo jiné potraty. Čunek dnes řekl, že zákon je pro ně v současné podobě z etických důvodů nepřijatelný.

Ministr Julínek považuje takový postup za úmyslné zdržování ze strany KDU-ČSL. Nyní podle něj lidovci znovu žádají o něco, co se už řešilo. "Všechno proběhlo standardním způsobem, dokonce nadstandardním způsobem, protože my jsme se s politickými reprezentacemi o tom bavili a budu o tom referovat panu premiérovi. Zdá se mně, že zase cítím takový starý lidovecký závan destrukce," podotkl Julínek.

O návrzích dnes jednal i s komisí zdravotnických expertů Strany zelených. Ti ocenili, že si pro ně ministr našel dostatek času, takže měli prostor k projednání konkrétních témat, například nárok z veřejného pojištění nebo svobodnou volbu poskytovatele. Také Julínek uvedl, že zelení byli na jednání dobře připraveni, na rozdíl od předchozí diskuse s lidovci. "Jednali jsme věcně a posunuli se opravdu o kus dál," řekl ministr s tím, že většina věcí byla podle něj vysvětlena.

Zelení nicméně chtějí koaliční schůzku. Radiožurnálu to potvrdila ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. "Koaliční jednání bezpodmínečně musí proběhnout, protože zeleným nejde pouze o vypořádání připomínek k těmto zákonům, zeleným jde o korekci zdravotní reformy jako celku, o korekci zdravotní politiky koalice," uvedla Stehlíková. Šéfové všech tří vládních stran se podle ní sejdou zítra ještě před jednáním vlády a dohodnou se, zda budou na této schůzi kabinetu Julínkovy návrhy opravdu projednávat.

Martin Hromádka, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme