Lidovci si na sjezdu vyslechli kritiku od premiéra

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek na sjezdu KDU-ČSL kritizoval lidovce za některé jejich postoje. V případě, že nejsou spokojeni s koaliční politikou, měli by podle něj přijít s jasným řešením situace. Do lidovců se premiér opřel hlavně kvůli jejich připomínkám k fungování poplatků ve zdravotnictví nebo nejednotě při řešení vyrovnání státu s církvemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Jiří Čunek

Mirek Topolánek a Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Premiér Topolánek na pardubickém sjezdu lidovců uvedl, že koalice v řadě bodů plní program KDU-ČSL, strana má 5 ministerstev, i proto by tedy podle něj měla být něj spokojená.

"Já jako předseda vlády zodpovídám za plnění programového prohlášení vlády, které jste dali důvěru. Vládu jsme sestavovali jako reformní, nesocialistickou a prosazující změny pro budoucnost. Z toho se nedá ustoupit. Už koaliční smlouva byla velmi bolestným kompromisem pro všechny tři strany; žádné další zásadní podle mě nejsou možné. Diskuse je možná vždy, dialog je nezbytný, ale kompromis kompromisu se česky nazývá úplně jinak," řekl Topolánek lidovcům.

"Pokud je snad v tomto sále někdo, kdo chce směřovat jinam, než co říká koaliční smlouva a programové prohlášení vlády, měl by říci, co přesně navrhuje, jaká je jeho - v dané situaci realizovatelná - alternativa. A měl by mít odvahu v takovém případě koaliční smlouvu vypovědět. Je to rozhodně lepší, než postupná paralýza vedoucí k nevládnutí. Podotýkám, že já si to nepřeji," dodal Topolánek.

Premiér se také pozastavil nad tím, že když sám inicioval zákon o vyrovnání státu s církvemi a lidovecký ministr kultury Václav Jehlička jej připravil, šéf strany Jiří Čunek mu na koaličním jednání dal najevo, že tato norma nemá jeho jednoznačnou podporu a nepovažuje ji za absolutní prioritu KDU-ČSL.

Čunek: Premiér nebude lidovcům určovat jejich priority

Jiří Čunek v reakci na premiérova slova ujistil, že lidovci považují zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi za důležitý, nicméně prioritami KDU-ČSL jsou jiná témata.

"My za ním (tímto zákonem, pozn. iŽurnálu) stojíme, tato společnost ho potřebuje, věřím, že bude schválen, všichni lidovci pro něj jistě zvednou ruku. Ale aby mně můj koaliční partner, i když je to premiér, nutil, co je mojí prioritou a co není, tak to určitě já nebudu přijímat. Pro nás jsou priority jiné: to jsou rodiny s dětmi, to je sociální spravedlnost na všech úrovních," řekl Jiří Čunek v České televizi.

Někteří účastníci sjezdu KDU-ČSL vnímají premiérův projev jako velmi kritický. Místopředsedu Davida Macka jeho vystoupení rozladilo. "Pan premiér byl docela odvážný tady v tom svém projevu, a byly tam momenty, které považuji za podpásové útoky. Především jsem cítil, že má potřebu se pochválit, jak tu vládu dobře vede, jakým je dobrým premiérem, tak to mu přeju."

Šéfa lidoveckých poslanců Pavla Severu ale Topolánkova kritika nepřekvapila. "Ty věci popsal tak, jak jsou, a byl to projev, ve kterém si nehrál se slovíčky, ale jasně to nazýval ze své pozice otázkami, na něž chce odpověď. Myslím si, že je dobře, když lidé jednají na rovinu; on takový je, takže mě to nepřekvapilo."

Europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina premiérovu kritiku v některých ohledech chápe. "Asi by se mělo jednat až poté, co se dohodneme v koalici - když už jsme v koalici. A byl bych proti těm sólovým poslaneckým akcím, kdy jeden poslanec navrhne okamžité zrušení poplatků nebo něco podobného, druhý navrhne modifikaci daňových zákonů."

Poslanec Hovorka trvá na usnesení sjezdu k reformě zdravotnictví

Poslanec Ludvík Hovorka stále trvá na tom, že by se sjezd KDU-ČSL měl jasně vyslovit k reformě zdravotnictví. Reagoval tak na projev premiéra Topolánka, který křesťanské demokraty kritizoval mimo jiné za jejich výhrady k některým částem zdravotnické reformy. Podle Hovorky je ale nutné, aby se věc i nadále na sjezdu řešila. Nesouhlasí hlavně s transformací pojišťoven a fakultních nemocnic na akciové společnosti.

"Jakmile se ty pojišťovny jednou ztransformují na akciové společnosti a umožní se vznik nových pojišťoven, je to nevratný krok; nikdo to nevrátí zpátky. Nebojte se, aby se naši lidé mohli opřít o mandát sjezdu. Není pravda, že koaliční smlouva je pro nás svatá. Pro nás je důležitý zájem lidí, a to, co se navrhuje v koaliční smlouvě, nemůže být nad zájem lidí, našich členů a zejména našich voličů," řekl Hovorka delegátům.

Sjezd KDU-ČSL nakonec odmítl prodej pojišťoven, nikoli však jejich transformaci na akciové společnosti. Nad pojišťovnami má tak nadále podle lidovců zůstat kontrola státu. Návrh změnit některé regulační poplatky ve zdravotnictví neprošel.

Marika Táborská, Veronika Malá, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme