Lidovci trvají na poplatku za recept. S experty ČSSD se zatím neshodli

ČSSD zatím lidovce nepřesvědčila v otázce rušení poplatků ve zdravotnictví. KDU-ČSL po víc než tříhodinovém jednání v Lidovém domě dál trvá na zachování poplatku za recept. Pokud by se rušilo placení u doktora a na pohotovosti, chce strana kompenzace pro poskytovatele péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslankyně Zuzana Roithová z KDU-ČSL a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Strana si v koaličních vyjednáváních stojí za zachování poplatku za recept | Zdroj: ČTK

„Budeme trvat na zachování poplatků za recept. Pokud jde o případné rušení poplatků, které slibovaly ČSSD a ANO svým voličům, tak my trváme na kompenzacích poskytovatelům, protože pro ně to bude znamenat výpadek ze zdrojů," řekla Radiožurnálu europoslankyně Zuzana Roithová z KDU-ČSL po jednání se sociálními demokraty.

V případě ordinací lékařů podle ní poplatky představují 10 procent jejich příjmů, u malých lékáren pak 15 až 20 procent příjmů. Zrušení regulačních poplatků by podle lidovců znamenalo likvidaci těchto malých lékáren.

„Debata se povede a musí vést o tom, kde můžeme vzít finanční prostředky na kompenzaci těch výpadků,“ poznamenala Roithová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová a stínový ministr zdravotnictví ČSSD Svatopluk Němeček přiblížili pohled svých stran na rušení zdravotnických poplatků

Lidovci a ČSSD se tak zatím shodli jen na zachování poplatků v nemocnicích. S nimi souhlasí i hnutí ANO. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD Svatopluk Němeček Radiožurnálu řekl, že ohledně dalších sporných bodů v programech budou s KDU-ČSL pokračovat v hledání řešení:

„Co se týče hospitalizací, tak souhlasíme s poplatkem za hotelové služby ve výši 60 korun maximálně 30 dní v roce. Tam máme s KDU-ČSL absolutní shodu. My jsme i pro zrušení všech ostatních poplatků včetně těch u ambulantních specialistů a praktiků a poplatků za recept. A tam jsme s KDU-ČSL zatím shodu nenašli."

„Toto řešení pak bude na těch top vyjednávacích týmech,“ uvedl Němeček s tím, že ostatních 49 bodů z 50, které sociální demokraté s lidovci včera projednávali, se podařilo vyřešit.

Na zrušení poplatků u lékaře, za recept a na pohotovosti už se ČSSD shodla s hnutím ANO.

mta, Matěj Skalický, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme