Lidovci trvají na ultimátu, ODA jej odmítá

Nedělní půlnocí vyprší lhůta, kterou lidovci dali Občanské demokratické alianci kvůli jejímu dluhu. ODA se do této doby měla rozhodnout, zda přijme nabídku partnerské Unie svobody-Demokratické unie na sloučení. Pokud tak neučiní, je KDU-ČSL rozhodnuta vyškrtnout ODA ze společných kandidátek čtyřkoalice. Ani během odpoledního jednání se vedení Unie svobody-Demokratické unie nepodařilo stanovisko lidovců zvrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkoalice | Foto: Čtyřkoalice, Martin Hromádka

Předseda lidovců Cyril Svoboda po jednání s Hanou Marvanovou potvrdil velmi silné rozhodnutí KDU-ČSL. Řekl, že nemá žádné signály o tom, že by ODA přistoupila na nabídku spojení s Unií svobody-Demokratickou unií do dnešní půlnoci. Proto už zítra vyzve KDU-ČSL unionisty o sestavení volebních kandidátek bez ODA. Podle Svobody se aliance nemůže odvolávat na čtyřkoaliční dohody, když není schopna vyřešti svoje vlastní závazky.

Svoboda připustil, že bude záležet na tom, jak na jejich výzvu zareaguje unie. "Ta diskuze nastane, nedokážu si představit, že bychom o tomto tématu nediskutovali," řekl. Zopakoval, že postoj lidovců do této diskuze je jednoznačný. "Termín, který je v našem usnesení, je z naší strany nepřekročitelný." Další kroky KDU-ČSL ani případné důsledky vyhroceného konfliktu, pokud nastane, však Svoboda nechtěl předjímat.

Aliance dala najevo, že takové řešení je pro ni nepřijatelné a se svými koaličními partnery o další podobě čtyřkoalice jednat nehodlá. Návrhy obou koaličních partnerů považuje za svou likvidaci. "Pokud bychom na takto formulované usnesení reagovali, tak bychom tím současně říkali, že to ultimátum přijímáme. My nepovažujeme za možné, jednat na základě ultimát mezi partnery, kteří se dobrovolně spojili ve čtyřkoalici," řekl Radiožurnálu předseda strany Michael Žantovský. Podle místopředsedy ODA Odlřicha Kužílka se na odmítavém postoji jeho strany ke sloučení po dnešní půlnoci nic nezmění. Vedení strany bude podle něj o situaci ve čtyřkoalici jednat až příští víkend.

Předsedkyně US/DeU Hana Marvanová Radiožurnálu řekla, že narozdíl od lidovců stanovisko ODA chápe a postoje obou koaličních partnerů vnímá jako rozpor. "Mně mrzí, že KDU-ČSL postavila své usnesení tak, že vyznělo jako ultimátum." Unionisté totiž podle ní chápou tlak KDU-ČSL na ODA i jako nátlak na sebe. "Je to ultimátum i vůči druhé straně, která se má sloučit se stranou, která má velký dluh," uvedla Marvanová. Zdůraznila, že jakékoli dohody ve čtyřkoalici lze měnit jen za souhlasu všech jejích stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová: US/Deu chápe postoj ODA

Unie svobody nabídla Občanské demokratické straně integraci a pomohla by jí řešit téměř sedmdesátimiliónový dluh ODA u České pojišťovny. Unie nabídla i druhé řešení, které by znamenalo, že by ODA musela doplnit návrh na vyřešení dluhu o zveřejnění všech osob, které by ODA poskytly půjčku. Dále by musela zveřejnit splátkový kalendář s tím, že by každý rok splácela pět miliónů korun. Zároveň by musela být vybrána jiná nadace, která by nebyla spojená s ODA.

KDU-ČSL podle Cyrila Svobody jednoznačně dává apřednost integraci ODA s Unií svobody-Demokratickou unií. Nejde prý o žádné ultimátum, ale o výhodnou nabídku. "Celostátní konference vnímá návrh Unie svobody-Demokratické unie na integraci s Občanskou demokratickou aliancí jako možnost ODA vyřešit svůj dluh hodnověrně a transparentně," prohlásil Svoboda.

Občanská demokratická aliance měla podle původního vlastního návrhu České pojišťovně do měsíce uhradit 10 miliónů korun a do osmnácti měsíců další dva. Zbývající pohledávku ve výši 56 miliónů korun chtěla ODA splácet u Nadace vzdělávacích programů deseti procenty ze svých veškerých příjmů.

Dvanáct miliónů korun, které měla ODA zaplatit České pojišťovně do roku a půl, si chce půjčit od skupiny patnácti až dvaceti svých členů a sympatizantů. Ty bude zastupovat bývalý předseda strany Jan Kalvoda. Do doby splacení dluhu České pojišťovně bude ODA dávat nadaci pouze pět procent ze svých příjmů. Až začne aliance splácet celých deset procent, měla by nadace získat ročně řádově milióny korun.

Lidovci pochybují především o důvěryhodnosti nadace, v jejíž správní radě pracuje Roman Češka, který byl dříve odpovědný právě za financovní ODA. Aliance je zároveň jedním ze zřizovatelů nadace.

Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme