Lidovci trvají na závazku nehlasování proti koaličním partnerům

Celostátní výbor KDU-ČSL schválil dosavadní postup svého vedení v jednáních o budoucí vládě a doporučil mu vyjednat koaliční smlouvu se sociálními demokraty a unionisty. Podmínkou pro její uzavření ale musí být závazek všech koaličních partnerů, že v důležitých oblastech nebudou hlasovat proti sobě a ve spolupráci s opozicí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek | Foto: Michal Kamaryt

"Je to oblast státního rozpočtu, daňové politiky, veřejných výdajů, zahraniční politiky, otázka zákonů proti šedé ekonomice, zákona o nájemném," upřesnil předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Šéf KDU-ČSL také znovu popřel, že by usiloval o post ministra financí. Říká jen, že kdyby na tom partneři trvali, je ochoten přijmout vládní odpovědnost a v tom případě mu ministerstvo financí připadá logické.

"Reforma veřejných rozpočtů, která musí zůstat zásadní prioritou, se samozřejmě odehrává na úsečce ministr financí - předseda rozpočtového výboru, to je pozice, kterou zastávám teď. Kdyby na tom koaliční partner trval, byl bych ochoten tu pozici vyměnit."

Lidovci byli poslední z koaličních partnerů, kteří dosavadní postup svého vedení schválili. Připravili mu tak mantinely pro úterní jednání takzvané koaliční devítky.

Poslanci KDU-ČSL už také začali písemně stvrzovat podporu obnovujícímu se kabinetu. Podle Kalouska lidovci garantují, že písemnou podporu kabinetu podepíší všichni členové jejich klubu.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme