Lidovci v koaliční krizi trvají na demisi premiéra Grosse

Nejlepším řešením současné vládní krize by byla demise premiéra Grosse - stále na tom trvají křesťanští demokraté. Lidovci se musí smířit s premiérem Grossem v čele vlády nebo z vlády odejít, takové je stanovisko poslaneckého klubu ČSSD. Ani dnes tedy obě strany nenašly kompromisní body. KDU-ČSL i dnes potvrdila svá stanoviska z minulého týdne a dnešní zasedání předsednictva strany a poslaneckého klubu na tom nic nezměnilo. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach si ale myslí, že by sociální demokracie neměla jednání příliš protahovat. Vyslovil se pro ještě jeden pokus do konce týdne. Pak by se mělo podle něj hledat jiné řešení, jde například o žádost kabinetu bez lidovců a unionistů o důvěru ve sněmovně spojenou s návrhem nějakého zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání ve sněmovně

jednání ve sněmovně | Foto: Michal Kamaryt

Nejlepším řešením současné vládní krize by byla demise premiéra Grosse - stále na tom trvají křesťanští demokraté. KDU-ČSL i dnes potvrdila svá stanoviska z minulého týdne a ani dnešní zasedání předsednictva strany a poslaneckého klubu na tom nic nezměnilo. KDU-ČSL nedostala od ČSSD žádný impuls k tomu, aby změnila svá stanoviska. Po jednání poslaneckého klubu to prohlásil místopředseda strany Jan Kasal. Další možnou variantou je podle něj stále i Postní dohoda, kterou lidovci nabídli ČSSD, ale ta ji už minulý týden odmítla. Podle Jana Kasala jde ale o kompromis, který je podle jeho názoru přijatelný i pro sociální demokracii. "Pokud by se rozhodli převyprávět tu Postní dohodu, nám nezáleží na jednom slově, jedné větě, ale na smyslu té dohody a myslím, že pokud by ji sociální demokraté přijali, tak se otevírá prostor pro nějaké jednání."

Ústupkem podle KDU-ČSL zůstává takzvaná Postní dohoda, podle které by už lidovci netrvali na rezignaci premiéra, pokud by jeho rodina ukončila podnikání a Gross se omluvil za některé své výroky. Postní dohodou chce KDU-ČSL dát ČSSD oddychový čas do stranického sjezdu. Během této doby by netlačila na Grossovu demisi.

Lidovci se musí smířit s premiérem Grossem v čele vlády, nebo z vlády odejít - takové je stanovisko poslaneckého klubu ČSSD. Předseda klubu poslanců ČSSD Michal Kraus ale ještě vidí možnost koalici udržet. S KDU-ČSL by se podle něj mělo dál jednat. Místopředseda strany Zdeněk Škromach si ale myslí, že by sociální demokracie neměla jednání příliš protahovat. Vyslovil se pro ještě jeden pokus do konce týdne. Pak by se mělo podle něj hledat jiné řešení, jde například o žádost kabinetu bez lidovců a unionistů o důvěru ve sněmovně spojenou s návrhem nějakého zákona.

Premiér už minulý týden prohlásil, že do této středy chce krizi definitivně vyřešit. KDU-ČSL ale zatím pozvánku na koaliční schůzku ani dnes neobdržela. O situaci na politické scéně budou dnes odpoledne jednat také politické kluby sociální demokracie a Unie svobody.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme