Lidovci v Olomouckém kraji žádají svolání zastupitelstva kvůli Rozbořilovi

Lidovci v Olomouckém kraji žádají hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD, aby do středy oznámil svolání mimořádného zasedání zastupitelstva. To by se mělo uskutečnit do dalších 14 dnů. Členové KDU-ČSL po hejtmanovi chtějí, aby krajským zastupitelům objasnil své obvinění v korupční kauze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD) | Zdroj: ČTK

Předseda KDU-ČSL v Olomouckém kraji Ivo Slavotínek poukázal na nejednoznačné informace z médií a také na nutnost zabránit poškozování dobrého jména kraje.

„My neusilujeme primárně o jeho (Rozbořilovu) rezignaci. My respektujeme současnou krajskou koalici a to, že má většinu v zastupitelstvu, respektujeme i jeho jako hejtmana. Ale pokud je vůči němu vneseno obvinění, tak bychom chtěli od něj slyšet důvody, proč přesto, že je obviněn, nerezignuje. Patrně pro to má nějaké důvody, které my jsme doposud neslyšeli,“ uvedl Slavotínek.

Policie hejtmana obvinila z podplácení v takzvané olomoucké korupční kauze. Rozbořil obvinění popírá a podal proti němu stížnost. Zároveň avizoval, že na příštím krajském zastupitelstvu, ať už na mimořádném nebo nejpozději na řádném 18. prosince, požádá o důvěru.

Olomoucká kauza se týká ovlivňování některých trestních věcí a úniků informací ze spisů, což mělo podle detektivů negativní vliv na vyšetření případů. Vedle Rozbořila čelí obvinění také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminální policie Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langra.

„Zastupitelstvo je orgán, který mě zvolil, a dávám tedy prostor, ať mě buď odvolá, nebo potvrdí,“ prohlásil hejtman.

Rezignovat na svůj post odmítl i po páteční schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, který jeho rozhodnutí nepokládá za rozumné. Podle Sobotky měl hejtman rezignovat do doby, než se zjistí, zda spáchal, nebo nespáchal trestný čin.

Rozbořila podpořilo krajské vedení sociální demokracie. Komunisté, koaliční partner v ČSSD v kraji, se k situaci vyjádří po jednání svého výboru v pondělí.

„Určitě bychom počkali po jednání našeho krajského výboru. Potom bychom tuto záležitost nechali na nejbližší zastupitelstvo,“ řekl náměstek hejtmana z KSČM Michal Symerský.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme